Okolice Wojnicza znajdują się na pograniczu dwóch wielkich jednostek geologicznych: zapadliska przedkarpackiego obejmującego północną część gminy oraz nasuniętych na niego od południa Karpat fliszowych. Jednostki te powstały w bardzo młodym etapie rozwoju geologicznego (orogeneza późnoalpejska), a ich ostateczne ukształtowanie nastąpiło u schyłku epoki geologicznej zwanej miocenem (kilkanaście milionów lat temu). Natomiast zarówno w podłożu zapadliska, jak i w podłożu Karpat, wykraczając daleko poza ich dzisiejszy zasięg, występują utwory geologiczne, które nie wiążą się bezpośrednio z nimi, ale należą do innych, starszych jednostek geologicznych, których granice zupełnie nie pokrywają się z zasięgiem Karpat i zapadliska przedkarpackiego.
W Wojniczu po południowej stronie przepływa Więckówka wraz z potokiem Milówka. Potok ten poniżej wsi Milówka ma wykształconą terasę o wys. 3 m, wschodnie zbocze o nachyleniu 450, na którym widoczne są osuwiska, a zachodnie zbocze posiada nachylenie 200, z wyraźnymi spłaszczeniami. Od Wielkiej Wsi potok wpływa na terasę zlewową Dunajca, dalej płynie sztucznym przekopanym rowem i w Wojniczu łączy się z Więckówką. W Grabnie wciosy łączą się, tworząc dolinę płaskodenną rozciętą potokiem. Profil doliny przed Wojniczem wykazuje jej asymetrię. Od Wojnicza potok jest uregulowany aż do ujścia do Dunajca w Ispie.
W trakcie prac związanych z powstaniem rezerwatu odnaleziono około 124 gatunki grzybów w tym 121 gatunków grzybów właściwych oraz 3 gatunki śluzorośli.
Stwierdzono gnieżdżenie się 50 gatunków pospolitych ptaków. Na uwagę zasługuje stanowisko lęgowe myszołowa pospolitego położone w szczytowej partii wzniesienia. W obrębie Panieńskiej Góry można spotkać sarny, jelenie, zające, rzadziej kunę leśną, borsuka czy lisa.
Rolnictwo w gminie Wojnicz
Gmina Wojnicz ma warunki by stać się bazą surowcową rolnictwa o zasięgu ponadlokalnym. Posiada bardzo dobre gleby pod względem przydatności rolniczej. Umożliwia to uprawę roślin warzywnych oraz innych wymagających dobrych warunków glebowych takich jak pszenica czy rośliny przemysłowe.
Wieloletnią tradycję ma uprawa fasoli tycznej – „Piękny Jaś”
Na obszarze Gminy funkcjonują firmy zajmujące się skupem i przetwórstwem płodów rolnych. Najbardziej prężnie prowadzony jest skup i eksport fasoli.
W dziedzinie skupu i przetwórstwa mięsnego wyróżnia się Spółka Meat Company dla której bazą surowcową stała się nie tylko Gmina Wojnicz lecz również Gminy sąsiednie.
Istnieją warunki dla rozwoju rolnictwa ekologicznego, oraz gospodarstw agroturystycznych. Zapraszamy na wypoczynek w malowniczych terenach gminy Wojnicz, gdzie znajdziecie Państwo czyste środowisko, rybną rzekę Dunajec, malowniczy krajobraz, dużo lasów oraz interesujące zabytki.
Inwestorzy w przemyśle rolno-spożywczym mają możliwość wykorzystania produkowane przez rolników warzywa, owoce, zboża a także mięso.
Z uwagi na czynniki charakteryzujące możliwości rozwoju rolnictwa jak: jakość gleb, rzeźba terenu, agroklimat i warunki wodne, gmina Wojnicz ma lepsze niż przeciętne w kraju warunki dla produkcji rolniczej wyrażone w wskaźniku waloryzacji przestrzeni produkcyjnej 82,6 gmina Wojnicz, Polska – 66,6. Gorsze od przeciętnych w kraju są wskaźniki dotyczące rzeźby terenu, natomiast lepsze od przeciętnych w kraju są wskaźniki przydatności rolniczej, warunków wodnych i agroklimatu .
W strukturze użytkowania ziemi w gminie Wojnicz udział gruntów ornych wynosi 45,1% ogółu powierzchni, przy średniej dla powiatu 49,0%. Odsetek gruntów ornych pod sadami jest większy niż średnio w powiecie tarnowskim i wynosi 2,2 %. Udział trwałych użytków zielonych (łąki i pastwiska ) w gminie wynosi 17,1% powierzchni ogólnej gminy i jest większy niż średnio w powiecie tarnowskim.