Położenie Wojnicza na skrzyżowaniu atrakcyjnych tras turystycznych województwa małopolskiego (drogi Kraków – Tarnów z drogą Dąbrowa Tarnowska – Nowy Sącz) czyni zeń punkt etapowy wycieczek turystycznych. Gmina oferuje turyście zróżnicowane krajobrazy: od wyżynnych kompleksów leśnych na północy (Biadoliny Radłowskie) po pasma wzgórz Pogórza Wiśnickiego na południu (Olszyny). Walory przyrodnicze tego terenu z dobrze zachowaną typową dlań florą i fauną obejmowane są ochroną ustawową jako pomniki przyrody i rezerwaty (rezerwat florystyczny “Panieńska Góra” w Wielkiej Wsi).
Atrakcje przyrodnicze uzupełnia szereg cennych zabytków architektury świeckiej (układ urbanistyczny rynku i zespół pałacowo-parkowy Dąmbskich w Wojniczu, zespoły dworsko- parkowe Stadnickich w Wielkiej Wsi i Jordanów w Więckowicach) oraz sakralnej (kościół kolegiacki Św.Wawrzyńca wraz z dzwonnicą i kościół Św. Leonarda w Wojniczu). Historia tej ziemi sięga początków państwa polskiego.
Początki osadnictwa dokumentują “wały grodu kasztelańskiego” z XI wieku w Wojnicz oraz pozostałości grodziska i zamku na Panieńskiej Górze, z którym związana jest ciekawa legenda spopularyzowana przez Seweryna Goszczyńskiego.
Dla turystów pieszych wyznaczono szlak turystyczny kolorem niebieskim na odcinku Wojnicz – Więckowice -Wielka Wieś- Panieńska Góra (331m) o długości 8 km i czasie przejścia 2 godziny. W granicach gminy pozostaje także fragment szlaku niebieskiego Dębno – Melsztyn (okolice Jaworska). Na amatorów kąpieli i wędkarstwa czekają kąpieliska i łowiska na rzece Dunajec i okolicznych stawach (Olszyny). Dla amatorów kolarstwa stworzono atrakcyjną ścieżkę rowerową wiodącą południową częścią gminy (Isep, Wielka Wieś, Milówka, Grabno, Rudka,Więckowice, Wojnicz).
W gminie powstają gospodarstwa agroturystyczne oferujące wypoczynek pobytowy (noclegi, wyżywienie- zdrowa żywność) połączony z wypoczynkiem aktywnym (rowery, konie, sporty wodne).
Więcej informacji o regionie znajdziecie Państwo na stronie Tarnowskiego Centrum Informacji: