Kolejne kroki w walce z koronawirusem


Ograniczona liczba klientów w sklepach, zakaz poruszania się osób niepełnoletnich bez opieki dorosłego, ograniczony dostęp do parków, deptaków, skwerów, zamknięte hotele i sklepy budowlane w weekendy. To kolejne zmiany, które mają w praktyce maksymalnie ograniczyć kontakty społeczne i zminimalizować ryzyko zakażenia się CONVID-19.

Obostrzeń jest sporo. W dalszym ciągu obowiązują ograniczenia w gromadzeniu się, przemieszczaniu przestrzeni publicznej do dwóch osób (z wyłączeniem rodziców opiekujących się dziećmi) i dystans do 2 metrów. Zmiana polega na tym, że niepełnoletni poniżej 18. roku życia mogą przebywać tylko z osobą dorosłą.

 

OGRANICZONA LICZBA KLIENTÓW W SKLEPIE I GODZINY TYLKO DLA SENIORÓW

W sklepach będą wprowadzone limity liczby klientów. Część placówek już wcześniej zmieniła wewnętrzne regulacje. Od dziś będzie to narzucone odgórnie. Limit w sklepach to trzy osoby na jedną kasę. W przypadków placówek pocztowych – dwie osoby na jedno okienko. Zagęszczenie klientów na bazarach i targowiskach ma zmniejszyć zasada trzy osoby na jedno stoisko.

Przed wejściem do sklepu będzie obowiązek nakładania rękawic ochronnych.

W weekendy zostaną zamknięte sklepy budowlane.

Sklepy spożywcze, apteki i drogerie pozostaną otwarte. Między godziną 10 a 12 zakupy będą w nich mogli robić jednak tylko seniorzy, powyżej 65. roku życia (pozostali klienci muszą poczekać). Tak rząd chce ograniczyć kontakty osób starszych z młodszymi będącymi potencjalnymi nosicielami koronawirusa. Premier apelował do seniorów o ograniczenie liczby wyjść do sklepu do jednego razu na dwa lub trzy dni.

 

NOWE WYMOGI W ZAKŁADACH PRACY

Rząd wprowadza dodatkowe wymogi w zakładach pracy. Te mają zacząć obowiązywać od 2 kwietnia. Pracodawcy mają zapewnić przestrzeń pozwalającą na utrzymanie dystansu co najmniej 1,5 metra między stanowiskami pracy. Do tego zapewnić środki ochrony osobistej i dostęp do środków dezynfekujących.

 

ZAMKNIĘTE HOTELE

Zamknięte zostaną hotele i obiekty noclegowe. Wyjątek dotyczy miejsc wykorzystywanych do izolacji oraz kwarantanny, a także przez pracowników w delegacjach.

 

LIMITY PASAŻERÓW RÓWNIEŻ U PRZEWOŹNIKÓW PRYWATNYCH

W publicznych środkach transportu (autobusach, tramwajach, metrze) obowiązują limity pasażerów. Zajęta może być maksymalnie połowa miejsc siedzących. Od teraz ograniczenia te obowiązują również prywatnych przewoźników.

 

ROZSZERZONA FORMUŁA KWARANTANNY

Osoby powracające do Polski z zagranicy już od dawna poddawane są obowiązkową 14-dniową kwarantanna. Od teraz automatyczną kwarantanna będą obejmowani również ich domownicy, chyba, że powracający sam całkowicie odizoluje się od bezpośrednich kontaktów z bliskimi na 2 tygodnie.

Kary za opuszczenie miejsca kwarantanny wynosi od 5 tys. zł do 30 tys. zł. Tak będzie nadal. Jak zapowiedział premier Morawiecki, przypadki notorycznego łamania zasad izolacji, może się skończyć nawet karą pozbawienia wolności.

Obostrzenia mają obowiązywać przez dwa tygodnie, ale okres ten może zostać przedłużony.

 

ZAWIESZENIE REHABILITACJI I ZAMKNIĘCIE SALONÓW KOSMETYCZNYCH I FRYZJERSKICH

Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Zawieszamy również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

 

ZAKAZ WYCHODZENIA Z DOMU OSÓB DO 18. ROKU ŻYCIA BEZ OPIEKI DOROSŁEGO

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

 

ZAKAZ KORZYSTANIA Z PARKÓW, PLAŻ, BULWARÓW, PROMENAD I ROWERÓW MIEJSKICH

Wprowadzamy także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.