Wstęp deklaracji
Urząd Miejski w Wojniczu, zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej Urzędu Miejskiego w Wojniczu, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony https://www.wojnicz.pl/
Dane teleadresowe jednostki:
Telefon: +48 146790108
Fax: +48 146790100
E-mail: um@wojnicz.pl
Adres korespondencyjny: Rynek 1, 32-830 Wojnicz
Data publikacji strony internetowej: 2011-01-10
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2023-03-30
Strona podmiotowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
- Zamieszczone na stronie podmiotowej informacje publiczne, w postaci artykułów lub załączników, nie są dostępne cyfrowo w całości: zostały opublikowane przed
2018-09-23 lub nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań UM. - Zamieszczone na stronie informacje publiczne, w postaci załączników są w formie skanów (z uwagi na charakter informacji publicznej).
Ułatwienia na stronie www.wojnicz.pl
Strona posiada następujące ułatwienia:
- Skróty klawiaturowe – na stronie internetowej można używać standardowe skróty klawiaturowe przeglądarki.
- Język – język serwisu został prawidłowo określony w kodzie strony, jako polski.
- Menu – menu w ramach całego serwisu jest jednorodne i spójne.
- Skip-link – na każdej stronie serwisu wdrożono skip-link, umożliwiając użytkownikowi pominięcie menu i bezpośrednie przejście do treści strony.
- Nawigacja – nawigacja po treści strony możliwa jest z poziomu klawiatury przy wykorzystaniu klawisza Tab oraz klawiszy kierunkowych. Wdrożono swobodne poruszanie się po treści strony dla użytkowników korzystających wyłącznie z klawiatury.
- Tytuły – wszystkie strony serwisu mają unikalny tytuł.
- Nagłówki – treść strony została uporządkowana hierarchią nagłówków umożliwiając skuteczne i wygodne poznanie zamieszczonej treści za pomocą czytnika ekranu.
- Linki – linki są wyróżnione kolorem oraz jednoczesnym podkreśleniem
- Kontrast – strona spełnia wymagania kontrastu tekstu do tła, dzięki temu publikowane na stronie treści są łatwiej dostępne dla osób słabiej widzących.
- Podwyższony kontrast – dodano możliwość dodatkowego zwiększenia kontrastu (czarne tło, żółte litery)
- Powiększenie czcionki – dodano możliwość dodatkowego znacznego powiększenia liter tekstu
- Fokus – w serwisie został wzmocniony tzw. fokus, czyli oznaczenie aktywnego elementu strony, umożliwiając logiczne przemieszczanie po wszystkich aktywnych elementach strony. Rozwiązanie to umożliwia obsługę serwisu użytkownikom słabo widzącymi niepełnosprawnym ruchowo.
- Błąd 404 – w wypadku błędu wyszukiwarki, serwis otwiera stronę komunikatu 404, umożliwiając przekierowanie użytkownika do właściwej, istniejącej strony serwisu.
Data sporządzenia deklaracji i sposób dokonania oceny dostępności cyfrowej
Deklarację sporządzono dnia 2020-12-28 na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Osoba do kontaktu w sprawie dostępności: Łukasz Gniady
e-mail: um@wojnicz.pl
Telefon: 14 6319838 (dotyczy powiadomień o braku dostępności cyfrowej oraz żądań zapewnienia dostępności cyfrowej).
Procedura wnioskowo-skargowa
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych każdy ma prawo wystąpić do podmiotu publicznego z żądaniem udostępnienia cyfrowego wskazanej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub ich elementów, ewentualnie zapewnienia dostępu alternatywnego, na warunkach określonych w ustawie. W przypadku odmowy wnoszący żądanie możne złożyć skargę z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, a także powiadomić Rzecznika Praw Obywatelskich: www.rpo.gov.pl
Dostępność architektoniczna
Siedziba Urzędu Miejskiego w Wojniczu:
- Rynek 1, 32-830 Wojnicz
W zakresie dostępności architektonicznej:
- Do budynku prowadzą dwa wejścia: wejście od strony Rynku oraz wejście od strony placu targowego.
- Do wejścia prowadzą: od strony Rynku wejście bezpośrednio z chodnika, od strony placu targowego pojedynczy stopień.
- W budynku nie ma windy.
- Dla osób na wózkach dostępne są korytarze i pomieszczenia na parterze.
- W budynku nie ma toalety dostosowanej dla osób niepełnosprawnych.
- Przed budynkiem wyznaczono miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
- Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W zakresie dostępności informacyjno-komunikacyjnej:
- Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
- Pętla indukcyjna znajduje się na Dzienniku podawczym.
- W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
- Zapewnienie informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku, co najmniej
w sposób wizualny lub głosowy – tablice informacyjne, dziennik podawczy, - Zapewnienie na stronie internetowej informacji o zakresie działalności UM w Wojniczu w postaci elektronicznego pliku zawierającego tekst odczytywalny maszynowo.
- Urząd oferuje usługę Wideotłumacz języka PJM. Można z niej skorzystać od razu, nie trzeba się specjalnie umawiać. Po wejściu do Dziennika podawczego należy poinformować pracowników, że potrzebujesz Wideotłumacza. Na przykład możesz mieć przy sobie kartkę „Chciałbym skorzystać z Wideotłumacza”. Trzeba będzie chwilę poczekać i zostanie uruchomiona usługa. Świadczona pomoc jest bezpłatna.
Aplikacje mobilne
Urząd Miejski w Wojniczu prowadzi następujące aplikacje mobilne:
- Aplikacja BLISKO
Aplikacja BLISKO jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Wyjątek stanowią wyłączenia wymienione poniżej.
Niedostępne elementy i treści:
- Dokumenty archiwalne opublikowane na stronie przed 23 czerwca 2021 r. mogą nie być dostępne. Nie mamy prawnego obowiązku dostosowywania tych dokumentów. Jeżeli potrzebujesz dostępu do nich skontaktuj się z nami i wskaż dokładnie, o które z nich Ci chodzi i jak powinniśmy je dostosować.
- Mapy w aplikacji nie są dostępne cyfrowo. Twórca aplikacji korzysta z zewnętrznej biblioteki Mapbox, która nie deklaruje dostępności cyfrowej swoich map. Obecnie na rynku nie ma alternatywnego rozwiązania, które deklarowałoby dostępność cyfrową map. Zgodnie z tym, zapewnienie dostępności funkcji map oznacza bardzo wysokie koszty, które twórca aplikacji ocenił jako „nadmierne obciążenie” opisane w ustawie o dostępności cyfrowej.