Zbliża się jazzowe wydarzenie roku – WYGRAJ BILETY!


2 listopada rozpocznie się kolejna edycja międzynarodowego festiwalu jazzowego 4th AZOTY TARNÓW INTERNATIONAL JAZZ CONTEST. Na miłośników muzyki czeka  eksplozja klimatów jazzowych, od brzmień przepełnionych rockiem do nastrojonych folkiem jazzowych interpretacji.

Gwiazdą festiwalu będzie jeden z najwybitniejszych saksofonistów jazzowych na świecie Billy Harper, a honorowy patronat nad wydarzeniem objął nestor polskiego jazzu Jan Ptaszyn Wróblewski.

Głównym celem festiwalu jest popularyzacja jazzu w wykonaniu najwybitniejszych światowych i polskich artystów. Należy jednak pamiętać, iż tarnowski JAZZ CONTEST to nie tylko koncerty. Organizatorzy  stawiają jednocześnie na wsparcie edukacji i promocję młodych muzyków, rozpoczynających swoją karierę na scenie jazzowej, co wyróżnia  tarnowski festiwal spośród innych międzynarodowych wydarzeń jazzowych. Imprezie  towarzyszą, dedykowane młodzieży, warsztaty muzyczne oraz konkurs dla debiutujących muzyków, w którego jury zasiadają gwiazdy  festiwalu.

Uwaga konkurs!  Mamy bezpłatne podwójne zaproszenia na poszczególne koncerty. Można je otrzymać po nadesłaniu na maila: agnieszka.cichy@wojnicz.pl – listu zawierającego w tytule odpowiedź na pytanie, kto jest pomysłodawcą i organizatorem festiwalu jazzowego 4th AZOTY TARNÓW INTERNATIONAL JAZZ CONTEST lub telefonicznie pod numerem 14 631-98-42.

W mailu prosimy podać dane kontaktowe osoby zgłaszającej – w tym koniecznie nr telefonu ! Konkurs rozstrzygany będzie odpowiednio w przeddzień każdego koncertu. Zwycięzców o wygranej i sposobie jej odebrania poinformujemy niezwłocznie drogą elektroniczną oraz telefonicznie.  

 

Program

Środa, 2 listopada 2011 – Zaduszki Jazzowe

20.00 Henryk Miśkiewicz – Full Drive

21.00 Jam Session

Czwartek, 3 listopada 2011

19.00 Sławomir Pezda/Mateusz Gawęda Duet 

20.00 Jazz City Choir

21.00 Jam Session

Piątek, 4 listopada 2011

19.00 AfroFree feat. Krzysztof Trebunia Tutka

20.00 Kwartet Grzegorza Nagórskiego 

21.00 Jam Session

Sobota, 5 listopada 2011

17.30 Finał konkursu w kategorii solowej

19.30 KONCERT FINAŁOWY

Jan Ptaszyn Wróblewski & Big Contest Band

Gala wręczenia nagród

Billy Harper Quintet

Grażyna Łobaszewska Ajagore – Piosenki Czesława Niemena

Grażyna Łobaszewska & Big Contest Band – Największe przeboje

 

GWIAZDY FESTIWALU

Billy Harper Quintet

Billy Harper – tenor sax
Franzeska Tanksley – piano
Clarence Seay – bass
Aaron Scott – drums
Piotr Wojtasik – trumpet

BILLY HARPER

Ur. 1943-01-17, Houston, Teksas (USA). Wyjątkowy talent muzyczny Billy Harpera został zauważony bardzo wcześnie. Już w wieku pięciu lat śpiewał solowo i w chórach biorąc udział w sakralnych i świeckich uroczystościach.
W wieku 14 lat będąc studentem Evan E. Worthing High School założył swój pierwszy Billy Harper Quintet. Po ukończeniu z wyróżnieniem szkoły, podjął studia w klasie saksofonu i teorii muzyki w North Texas State University, gdzie otrzymał tytuł „Bachelor of Music”.
Kontynuował studia na NTSU i stał się członkiem tamtejszego big bandu. W tym samym roku, 1965, wraz z Big Bandem Uniwersyteckim zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Jazzowym w Kansas.
W 1966 roku Billy Harper przeniósł się do Nowego Jorku i zaczął przyciągać uwagę takich jazzowych gigantów jak: Gil Evans, Max Roach, Thad Jones, Mel Lewis, Lee Morgan, Art Blakey i Jazz Messengers. W okresie od 1966 do 79r koncertował w Europie, Japonii, Afryce i USA z zespołami tych znakomitych liderów, jak również ze swoim Billy Harper Quintet.

Z czasem Billy Harper Quintet zaczął zdobywać rozgłos i popularność. W 1966 saksofonista wraz ze swoim zespołem został wyróżniony przez TV-NBC, „The Big Apple”.

Przez całą karierę Billy Harper kładzie nacisk na duchowy rozwój oraz innowację. „Mam wrażenie, że muzyka powinna mieć te same cele co w przeszłości, kiedy służyła do leczenia, podnosiła na duchu i do medytacji.  Tak właśnie widzę moją muzykę. Po naszych koncertach pojawią się osoby, które mówią mi, że czują duchowe uzdrowienie płynące z muzyki. Sprawia to, że kiedy tak się dzieje czujemy się spełnieni w tym co robimy. Jeśli ludzie chcą rozrywki, to jest ok, ale na pewno można znaleźć też inny cel w mojej muzyce.”

Jako nauczyciel i pedagog, BIlly Harper wykłada w Harper College Livingston i Rutgers University. Otrzymał także stypendium specjalne z New Jersey State Council for the Arts. Uczy improwizacji w 15 szkołach średnich.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w tym trzech za kompozycje. Otrzymał dotacje – dwie z National Endowment of the Arts, a jedą z Creative Arts na prowadzenie własnej działalności artystycznej.

Przez dwa kolejne lata był laureatem Międzynarodowej Nagrody Krytyków w kategorii saksofonu tenorowego.
Modern Jazz Tokio jednogłośnie przyznała mu nagrodę „Jazz Record of the Year. – Voice Grand Prix „.
Billy Harper obecnie koncertuje po całym świecie.

 

FRANZESKA TANKSLEY

Uznana na całym świecie pianistka jazzowa i kompozytorka, przełamująca tradycyjne oczekiwania mocą swojej muzycznej wizji. Jak powiedział Peter Watrous w The New York Times w recenzji jednego z jej ostatnich występów, „Franzeska Tanksley reworked the vocabulary of McCoy Tyner as if she had taken just one small aspect of his style and developed it into a full language. She gave the music color, her harmonies and chording adding surprise to the performance”.

Jako solistka, kompozytorka i akompaniatorka tak znaczących grup, jak: Billy Harper Quintet i Erica Lindsay Quintet, koncertowała w całej Europie, wschodniej i południowo-wschodniej Azji, oraz w Skandynawii, Ameryce Południowej, jak również w Stanach Zjednoczonych. Z grupami tymi dokonała również licznych nagrań.

Wśród innych wiodących muzyków, z którymi Franzeska Tanksley występowała są m.in.: Howard Johnson, David Newman, Cecil Payne, Nick Brignola, Slide Hampton, Sheila Jordan, Jay Clayton, Clifford Jordan i Charles Davis.

Zyskała szerokie uznanie artystyczne biorąc udział serii „Piano Jazz” Mariana McPartlanda szeroko nagłośnionym przez National Public Radio oraz wzięła udział w filmie dokumentalnym, Women In Jazz – Burrill Crohna.

Frazeska Tanksley jest również odnotowana w księgach, American Women in Jazz Sally’ego Plaxina oraz w Madam Jazz Leslie Gourse.

Pianistka prowadzi również Franzeska Tanksley Trio z udziałem Newman Taylora Bakera i Clarence’a Seaya, z którymi wyprodukowała swój pierwszy album zatytułowany Journey, na którym znalazły się jej oryginalne kompozycje.
Franzeska Tanksley urodziła się we Włoszech jako obywatelka USA, a dorastała w Monachium. Zaczęła naukę gry na fortepianie mając siedem lat, a mając szesnaście lat uczęszczała do Berklee College of Music w Bostonie studiując jazzowy fortepian i kompozycję.

Po ukończeniu studiów w Berklee wróciła do Monachium i rozpocząła swoją karierę zawodową występując z różnymi europejskimi grupami jazzowymi. Następnie przeniosła się do Nowego Jorku i dołączyła do grupy Melba Listona oraz Melba Liston & Co., pojawiając się w największych klubach jazzowych i festiwalach w USA, w tym Kool Jazz Festival w Carnegie Hall z Dizzy Gillespie’m. Wkrótce potem stała się integralnym członkiem kwintetu Billy Harpera, jak również Erica Lindsay Quintet.

Franzeska Tanksley posiada dyplom magistra muzyki z Queens College. Uhonorowana również nagrodami: Graduating Master’s Award, the Eubie Blake Scholarship Award and the ASCAP Louis Armstrong Composer’s Scholarship Award w 1995.

Prowadziła warsztaty jazzowe na wielu uczelniach, w tym University of Southern California w Santa Cruz, Hampton University, Rensselaer Polytechnical Institute, and Bard College.

Francesca Tanksley jest wykładowcą na wydziale Jazzu w New School University’s Jazz i Contemporary Music Program w New York City.

 

CLARENCE SEAY

(ur. 1957, Washington, DC) basista jazzowy, kompozytor.

Przez ponad piętnaście lat był basistą kwintetu Roneya Wallace’a.

Clarence Seay znany jest również jako „Big C”, preferuje grę na basie według szkoły Paul Chambersa, opartej na prowadzeniu dynamicznej linii basu pełnej harmonicznej  inwencji. Dynamikę ową uzyskuje pozycjonując struny stosunkowo wysoko nad podstrunnicą (praktyka ta ze względu na trudności manualne jest w większości porzucona przez nowoczesnych basistów).

Oprócz Roneya Wallce’a Clarence Seay nagrywał i koncertował w wielu miejscach na całym świecie z wieloma wybitnymi artystami jazzu  m.in. z: Art Blakey i Jazz Messengers, Wyntonem Marsalisem, Billy Harperem, Chico Freemanem, Lou Donaldsonem i Jazz Orchestra Smithsonian Works .

Clarence Seay uczęszczał w latach 1970 do Duke Ellington School of the Arts w Waszyngtonie, wraz z Wallace Roneyem i Gregory Charles Royalem. Następnie studiował wraz z nimi i pianistą Geri Allenem w Howard University.

Clarence Seay przez ponad 10 lat był wykładowcą na Virginia Commonwealth University w Richmond.
Na zlecenie Post Office Stanów Zjednoczonych skomponował i wykonał muzykę do wydanego przez amerykańską pocztę „Album Commemorating America’s Celebration of Jazz”.

Wybrana dyskografia

Wallace Roney Quintet – Village

Billy Harper – Soul of an Angel, If Our Heart Could Only See, Destiny Is Yours

Cindy Blackman – Telepathy, Arcane

Wynton Marsalis – God Rest Ye Merry Jazzmen

Gregory Charles Royal (with Geri Allen) – Dream Come True

 

AARON SCOTT

Kompozytor i perkusista jazzowy, urodził się 19 czerwca 1956 w Chicago, Illinois USA

Przez kilka lat mieszkał w Paryżu, a obecnie w Nowym Jorku. Będąc w Paryżu, występował z Orchestre de L’Narodowego Jazz i studiował dyrygenturę w École Normale de Musique de Paris . Później został odznaczony Chevalier dans l’Ordre des Arts et des Lettres przez ówczesnego ministra kultury Jack Langa . W 1989 roku rozpoczęła się jego 14-letnia współpraca z mistrzem jazzowego fortepianu McCoy Tynerem. Wraz z McCoy Tyner Trio wygrał trzy nagrody Grammy i koncertował na całym świecie.

Współpracował m.in. z Georgem Bensonem, a obecnie współpracuje z kwintetem Billy Harpera.

 

PIOTR WOJTASIK

fot. Jacek Płaneta

Trębacz, kompozytor, Adiunkt Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzyczne w Katowicach. Regularnie współpracujący z czołówką światowego jazzu. Karierę muzyczną rozpoczął jeszcze podczas studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach, 1983 – 1988 r.

Współpracował z czołówką światowego jazzu na długiej liscie znaleźć można choćby takie nazwiska jak:  Bille Harper, Buster Williams, Ben Rile, Dave Liebman, Ronnie Burrage, Gary Bartz, Vincent Herling, Billy Hart, Reggie Workman. Regularnie bierze również udział w tournee z The Billy Harper Quintet, występując obok takich gwiazd jak Kenny Garrett, Clarence Seay czy Newman Taylor Baker. Współpracował oraz nagrywał płyty również z czołówką polskiego jazzu (Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Wojciech Niedziela, Andrzej Cudzich i Eryk Kulm, Leszek Możdżer, Tomasz Szukalski).

Wielokrotnie wygrywa w ankietach Jazz Top magazynu Jazz Forum. W ostatnich latach jego trąbkę można często usłyszeć w wielu znamienitych miejscach globu jak choćby w paryskim klubie Sun Set, wiedeńskim Porgy czy na bodaj jednym z największych festiwali świata Montreal Jazz Festiwal w Kanadzie. Poza Polską najczęściej występuje w międzynarodowej formacji kontrabasisty Michel’a Donato a na rodzimym gruncie skupia się na swoim nowym kwartecie z saksofonistą Maciejem Sikałą, kontrabasistą Adamem Kowalewskim i amerykańskim perkusistą Steve McCraven. Płyta First Circle została uhonorowana nagrodą Fryderyka 2008, a Piotr Wojtasik otrzymał Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku.

Więcej informacji na: http://www.tarnow-jazz.pl/