Wojnicz świętował 740-lecie nadania praw miejskich


W niedzielę 7 października na Rynku w Wojniczu odbyły się obchody 740. rocznicy nadania praw miejskich. Uroczystości rozpoczęły się w Kolegiacie św. Wawrzyńca Mszą świętą, o której odprawienie poproszony został ks. proboszcz Jan Gębarowski. Po zakończonym nabożeństwie wszyscy zgromadzeni, w asyście pocztów sztandarowych oraz przy akompaniamencie orkiestry dętej, wspólnie przemaszerowali ulicami Wojnicza na płytę rynku.

Dalsza część uroczystości rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego, po którym z okolicznościowym przemówieniem wystąpił Burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk. – Największą wartością Wojnicza są mieszkańcy, którzy pamiętają o tak ważnych wydarzeniach. To oni wzmacniają historię tego miejsca poprzez swoje obecne działania. – mówił Burmistrz Wojnicza.

W jubileuszu wzięli udział zaproszeni goście, w tym miedzy innymi: Posłowie na Sejm RP Michał Wojtkiewicz oraz Wiesław Krajewski, Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch i Adam Kwaśniak, władze Powiatu Tarnowskiego w osobach Przewodniczącego Rady Powiatu Pawła Smolenia oraz Radnej Ireny Kusion. Ponadto w uroczystościach uczestniczyli: Wójt Wierzchosławic Zbigniew Drąg, przedstawiciel Krakowskiego Parku Technologicznego Stanisław Bukowiec, Koordynator ds. struktur PiS Przemysław Skruch i przede wszystkim mieszkańcy Wojnicza i gminy.

Po zakończeniu części oficjalnej na scenie pojawili się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wojniczu i chór TE DEUM działający przy Parafii Św. Wawrzyńca Męczennika w Wojniczu, którzy zaprezentowali część artystyczną oraz ponownie zagrała Orkiestra Dęta Miasta Wojnicz. Następnie, tym razem przed sceną, pojawił się tort urodzinowy specjalnie przygotowany na tą okazję, a także otwarta została strefa gastronomiczna, gdzie wydawane były darmowe kiełbaski i bigos. Nie były to jedyne atrakcje tego dnia. O godz. 18.00 rozpoczął się koncert gwiazdy wieczoru, którą był Mateusz Mijal. Tuż przed znanym artystą wystąpili również Paweł Zygucki z zespołem oraz Universal Band z Zakrzowa. Ostatnim punktem programu, który zwieńczył niedzielne uroczystości był pokaz laserowy.

 fot. UM Wojnicz

fot. Lucjan Hajdo

fot. Andrzej Kozioł