Udana akcja krwiodawstwa


Mimo dżdżystej i typowo wiosennej aury na zaproszenie strażaków z OSP Koszyc Małych i Klubu HDK PCK przy OSP Zakrzów na akcję poboru krwi w niedzielne przedpołudnie przybyło aż 68 osób gotów oddać 450 ml krwi.

Spośród chętnych na przygotowanych dwóch fotelach mogło zasiąść niestety tylko 48 dawców, którzy oddali łącznie prawie 22 litry krwi.

Spora część osób, została zdyskwalifikowana ze względu na stan zdrowia. Pozostała część osób chcących pomóc, zapewne skorzysta z oddania krwi w siedzibie krwiodawstwa w tarnowskim szpitalu, gdyż wymogi czasowe i sprzętowe ograniczyły przyjęcie wszystkich, którzy poświęcili swój cenny czas aby przybyć i wspomóc bank krwi.    

Strażacy z OSP Koszyc Małych i członkowie Klubu HDK PCK z OSP Zakrzów byli mile zaskoczeni zaangażowaniem i wzorową postawą swoich braci Druhów z ościennych jednostek, którzy liczebnie i bardzo chętnie włączyli się w zbiórkę krwi. Na apel solidarnie odpowiedziały służby mundurowe:

OSP Zakrzów

OSP Łukanowice

OSP Mikołajowice

OSP Dębina Łętowska

OSP Koszyce Wielkie

OSP Sieradza

OSP Wola Rzędzińska

Policjanci

Strażacy zawodowi z PSP Tarnów

Służba Więzienna

Daniel Gniewek Naczelnik OSP Koszyce Małe: „…ta akcja jest dla nas bardzo miłym zaskoczeniem a zarazem kolejnym doświadczeniem, że należy się przygotować w następnym roku na tak dużą frekwencję aby móc każdemu, kto tylko przybędzie; zapewnić możliwość oddania krwi. Zdajemy sobie sprawę, że każdy kto do nas przychodzi na akcję to na pewno musi poświęcić nie tylko czas i zdrowie ale chce nam dać do zrozumienia, że to co robimy jest dobre i że należy to kontynuować a my jako strażacy musimy to uszanować”  

 Marek Bachara Prezes Klubu HDK PCK przy OSP Zakrzów: „…dzisiejszy dzień utwierdza nas wszystkich w przekonaniu, że nic tak nie wzbudza i motywuje do działania jak satysfakcje z niesienia pomocy potrzebującym. Utwierdzają nas w tym i wspierają , nie tylko na co dzień strażacy ale i pozostałe służby mundurowe. To już 35 akcja od 2008 roku naszego Klubu HDK. Zebraliśmy dotąd już prawie 700 litrów krwi od ponad 1500 osób dzięki zaangażowaniu m.in. takich jak OSP Koszyce Male, która daje wzór do naśladowania innym jednostkom.  Za naszym przykładem reaktywuje się bratni Klub HDK przy Komendzie Miejskiej w Tarnowie, który zacznie swą działalność już 27 marca zebraniem o godz. 14:00 na który zapraszam wszystkich chętnych funkcjonariuszy z Tarnowa i nie tylko.”   

 Podczas akcji można było zwiedzić wystawę ponad 70 prac dzieci pt. „oddaje krew ratuje życie”. Jury wyłoniono najbardziej pomysłowe prace. Dzieci zostały uhonorowane dyplomami i ciekawymi upominkami oraz zostały przyznane wyróżnienia i nagrody pocieszenia.