Tłumy w Galerii Findrówka


W sobotni wieczór 10 marca w Galerii Findrówka miał miejsce wernisaż wystawy znakomitej artystki Renaty Stadler, która zaprezentowała cykl obrazów pod wymowną nazwą Babi-Nówki, Balonówki i inne Babeczki. Pochodzi ona z kombinacji tytułów wybranych obrazów autorki i słusznie sugeruje, że bohaterkami jej twórczości nierzadko są kobiety. Ta na wskroś kobieca wystawa pięknie wpisała się w okolice Dnia Kobiet. Stąd też, specjalnie dla wojnickich kobiet, jak również dla mężczyzn, jako że tego dnia obchodziliśmy Dzień Mężczyzny, wystąpiła grupa wokalna MONK.

Najlepszą rekomendacją dla twórczości Renaty Stadler są słowa światowej sławy malarza i grafika Andrzeja Dudzińskiego: – To, co uderzyło mnie najbardziej, to bijąca z tych płócien radość malowania. To jest apoteoza malarstwa zarówno jako rzemiosła, jak i tematu, bo w moim odczuciu nadrzędną tematyką tych prac jest właśnie sama istota malarstwa. I faktycznie, malarstwo Renaty Stadler urzeka kolorem, humorem, subtelnym oniryzmem i kobiecym ciepłem. Wykreowany przez artystkę świat zamieszkują wyuzdane kokietki, delikatne panienki, współczesne czarownice, rozszczebiotane dzieciaki, kuroptaki i bajkowe, absolutnie fantastyczne człeko-stwory. W tych urokliwych obrazach malowanych pogodnymi, wyrazistymi kolorami widać entuzjazm, pasję, namiętność i pęd ku czemuś nieznanemu, ku jakiejś nieuchwytnej tajemnicy galicyjskich miasteczek, których aura emanuje z tych zjawiskowych obrazów. Zapewne z tego powodu zainteresowanie wydarzeniem było ogromne. Licznie zgromadzeni goście wypełnili po brzegi salę Findrówki. 

O wygłoszenie słowa wstępnego artystka poprosiła swojego kolegę z ławy szkolnej, obecnie kierownika w BWA Galerii Miejskiej w Tarnowie – Piotra Kuklę, który trafnie zauważył, że dzisiejsza wystawa w Findrówce łamie stereotypy, dowodzi, że w małych miastach można pokazywać wielką sztukę, na wysokim poziomie i mieszkańcy potrafią to docenić.

Prawdziwą furorę zrobili panowie z grupy MONK, którzy uświetnili wernisaż doskonałym popisem wokalnym. Publiczność miała okazję wysłuchać w nietuzinkowym wykonaniu najpiękniejszych piosenek o miłości m.in. Fever  z repertuaru Michaela Buble, Every breath you take  Stinga, czy klasyki Marka Grechuty – Niepewność, Nie dokazuj, Będziesz moją panią. Reportaż z wernisażu można obejrzeć na Tarnowskiej.tv

Oprócz obowiązkowego wina i przekąsek, nie mogło w tym dniu zabraknąć słodkich babeczek. A wszystko to przygotowała Restauracja Wojnicka.

Wystawę można oglądać do 31 marca.

Fot. Sara Abou Dan