Święto Niepodległości w Wojniczu. Odsłonięto tablicę dr. Wiktora Łowczowskiego


Gminne obchody 101. rocznicy odzyskania przesz Polskę niepodległości odbyły się przy Pomniku Niepodległości. Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać dr. Wiktora Łowczowskiego.  


Gmina Wojnicz uczciła 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Świętowanie jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju rozpoczęło się Mszą Świętąw intencji Ojczyzny, która odbyła się w wojnickiej kolegiacie. Później uczestnicy obchodów przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. Był hymn państwowy, uroczyste wciągnięcie flagi na maszt przez uczniów ZSLiT w Wojniczu, złożenie wiązanek kwiatów i wypuszczenie gołębi pokoju.

W trakcie obchodów odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą postać dr. Wiktora Łowczowskiego. Tablica powstała z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wojnickiej i umiejscowiona zostało na budynku kina „Wawel” w Wojniczu. Przypomnijmy, że dr Wiktor Łowczowski żył na przełomie XIX i XX wieku, od 1895 roku był związany z Wojniczem. Za jego sprawą powstało Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Wojniczu oraz została wybudowana siedziba „Sokoła”, w której obecne mieści się kino.

Po uroczystym odsłonięciu tablicy na scenie koło pomnika można było zobaczyć występ słowno – muzyczny patriotyczne w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Wojniczu. Oprawę muzyczną całego wydarzenia zapewniła Orkiestra Dęta z Wojnicza. W trakcie trwania wydarzenia można było również zjeść ciepły i smaczny posiłek przygotowany specjalnie na tą okazję przez Koło Gospodyń Wiejskich z Łukanowic.

Podczas uroczystości 11 listopada Burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk w swoim wystąpieniu podkreślił wagę wydarzeń upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości i zachęcał do czynnego ich propagowania. –  Celebrujmy ten dzień, by stał się prawdziwym świętem. Manifestujmy dziś swój patriotyzm. Nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski. Uczmy nasze dzieci miłości do Ojczyzny. Wierzę, że dzięki temu będziemy państwem silnym – takim, z którym będą się liczyć inne narody. A składając dziś hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń. – mówił w swoim przemówieniu Burmistrz Wojnicza.

Fot. UM Wojnicz