Święto Niepodległości w Wojniczu

Tegoroczne Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości w gminie Wojnicz zainaugurowała patriotyczna wieczornica. Przy świetle pochodni 10 listopada od godz. 18.00 pod pomnikiem wojniczan poległych na wojnach światowych, wieńce składali przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, radni powiatowi, delegacje szkół oraz ochotniczej straży pożarnej. W zimny jesienny wieczór atmosferę rozgrzewały nie tylko pochodnie i znicze, ale też piękne patriotyczne utwory, wykonane przez miejską orkiestrę dętą, jednak przede wszystkim gorący patriotyzm bijący z serc wojniczan.

Na drugą część uroczystości złożył się wyjątkowy program literacko-muzyczny, przygotowany przez Roberta Wróbla i Cezarego Chmiela, który zaprezentowano w miejscu z piękną tradycją niepodległościową – w dawnym budynku „Sokoła”, a obecnym kinie „Wawel”. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wojennych wspomnień Gustawa Dobka Łowczowskiego  w aktorskiej interpretacji Piotra Sygnarowicza,  obejrzeć prezentację multimedialną złożoną z unikalnych zdjęć, m.in.  z archiwum Romana Blachy oraz fragment świetnej animacji „Historia Polski” autorstwa Tomasza Bagińskiego. Na część muzyczną złożył się recital pieśni narodowych w profesjonalnym wykonaniu sopranistki Małgorzaty Wyszogrodzkiej, której akompaniował Cezary Chmiel.

Od rana 11 listopada kontynuowano uroczyste obchody Święta Niepodległości. O godz. 9.15 odbył się koncert Orkiestry Dętej Miasta Wojnicza, natomiast o godz. 9.30 rozpoczęła się Msza św. w intencji Ojczyzny.

Fot. S.Wróbel