Sołtysi z gminy Wojnicz wśród najlepszych


Józef Jewuła z Dębiny Łętowskiej zajął II miejsce w konkursie na Najlepszego Sołtysa w Małopolsce 2010. Dyplom i nagrodę odebrał w niedzielę 24 października w Woli Filipowskiej. Miejsce na tegoroczne rozstrzygnięcie konkursu nie było wybrane przypadkowo: najlepszym sołtysem Małopolski ubiegłorocznej edycji był Adam Godyń, sołtys Woli Filipowskiej w gminie Krzeszowice (pow. krakowski). Józef Jewuła ma 46 lat. Funkcję sołtysa pełni już czwarty rok. Na co dzień pracuje jako kierowca w pogotowiu ratunkowym w Brzesku. Ponadto jest prezesem Ludowego Klubu Sportowego i członkiem zarządu OSP Dębina Łętowska. Za zajęcie drugiego miejsca otrzymał dyplom i myjkę ciśnieniową firmy Karcher.

Konkurs na najlepszego sołtysa jest organizowany każdego roku wspólnie przez Województwo Małopolskie oraz Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów.

O zwycięstwie danego sołtysa w konkursie decyduje szereg czynników. Podstawowe kryteria, które są brane pod uwagę to:

  • inwestycje zrealizowane w sołectwie z inicjatywy sołtysa

  • współpraca z samorządem gminnym

  • współpraca z mieszkańcami

  • inicjatywy lokalne podjęte i realizowane przez sołtysa, w tym kultura i promocja

Najlepszego sołtysa województwa wybiera komisja konkursowa składająca się z członków zarządu Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów oraz przedstawiciela Województwa Małopolskiego. W Małopolsce jest ok. 2 tys. sołtysów. Sołtysem roku 2010 został Grzegorz Krawczyk z Lachowic w gminie Stryszawa (pow. suski). Wśród wyróżnionych sołtysów znalazła się również Beata Bednarek z Biadolin Radłowskich.