Po Koncercie Noworocznym Anno Domini 2011


Niestety nie będzie powtórki Koncertu Noworocznego AD 2011., to odpowiedź na często zadawane pytanie przez tych, którzy nie odwiedzili gościnnych progów Wojnickiej Kolegiaty wieczorem 9 stycznia. Koncert Noworoczny – to doniosłe wydarzenie w Gminie Wojnicz, które z roku na rok zdobywa coraz większą popularność, odbył się po raz piąty. Niemałym wysiłkiem organizacyjnym wielu zaangażowanych osób udało się osiągnąć wysoki poziom artystyczny, a wielu stwierdziło, że był to najlepszy koncert z dotychczasowych.

Koncert był dedykowany zmarłej w ubiegłym roku Annie Katarzynie Nosek, osobie nietuzinkowej o bardzo wrażliwym wnętrzu, poetce, przez wiele lat członkini wojnickiego chóru „Te Deum”, członkini zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wojnickiej. Wiersze Anny Nosek ( wybrane bardzo trafnie przez P. Małgorzatę Pachowicz) zaprezentował gość specjalny wieczoru, znany aktor Edward Linde Lubaszenko. Były one wkomponowane w program wokolno-instrumentalny opracowany z niezwykłą starannością przez pomysłodawcę całości: dyrygenta , kapelmistrza , kompozytora i aranżera większości zaprezentowanych utworów Cezarego Chmiela.

Już sam początek koncertu poderwał wiele osób z miejsca, chcących zobaczyć skąd dochodzą dźwięki dudów. To Błażej Zadwórny przebrany w oryginalny strój szkocki dostojnym krokiem kroczył od chóru w stronę prezbiterium, wygrywając na tym mało spotykanym i widzianym na żywo instrumencie, szkocką melodię ludową „ Z gór bije dzwon”, którą od dudziarza przejęła i kontynuowała Orkiestra Dęta Miasta Wojnicza.

Po oficjalnych powitaniach przez prowadzącego koncert Piotra Sygnarowicza i gospodarza kolegiaty księdza dziekana Józefa Urbaniaka zaprezentowano kolejne utwory. Duet wokalny – Monika i Tomasz Stec – zaprezentował m.in. utwór „Pociągi” z musicalu „Powrót Wielkiego Szu”( tekst Jan Nowicki; muzyka Cezary Chmiel).W rytmy hiszpańskiej muzyki gitarowej wprowadził nas duet gitarowy P. Mróz –Ł. Chmiel. Oprócz pięknie i perfekcyjnie wykonanych utworów należy podkreślić niepospolitą urodę gitarzystki. Wspaniałym wykonaniem „Toccaty” – M.Regera zachwyciła zgromadzonych słuchaczy, robiąca duże postępy, laureatka konkursów organowych – Karolina Chmiel. Utwory z nagrywanej właśnie płyty zaprezentował zespół „Na Trzy”, czyli: Majka Ostrowska , ks. Sławomir Krzyżanowski i Zbigniew Pyrek. Swoje zaangażowanie w życie kulturalne Wojnicza potwierdziły swoimi występami chór „Te Deum” i Orkiestra Dęta Miasta Wojnicza. Kolorytu koncertowi dodał udział kwartetu smyczkowego „AIRIS QUARTET” w składzie : A. Czajor, G. Zubik, N. Warzecha, K. Detko, któremu wsparcia udzielił wojnicki kontrabasista J.K. Karpiński, rozbudowując kwartet do kwintetu. Tradycyjnym zwieńczeniem koncertu było wykonanie Hymnu Wojnicza przez chór, orkiestrę i Jana Michalaka (bas).Wiele osób nie kryło po koncercie wzruszenia, a wykonawców zgromadzona publiczność nagrodziła oklaskami na stojąco.

Organizatorami koncertu byli: Orkiestra Dęta Miasta Wojnicza, chór „Te Deum” i Gminny Ośrodek Kultury w Wojniczu.

Patronat nad koncertem objęli: Burmistrz Wojnicza i Parafia Wojnicz.

Sponsorem koncertu był: Zakład Remontowy Urządzeń Gazowniczych Spółka z o.o. w Pogórskiej Woli – Grupa PGNiG.

Na zakończenie parę słów pocieszenia dla tych, którzy koncertu nie zobaczyli na żywo. Jeżeli się postarają i zdobędą płytę z nagraniem koncertu, która ma się niebawem ukazać , będą mogli sprawdzić wszystkie moje powyższe słowa.

Do zobaczenia za rok na Koncercie Noworocznym AD 2012.

Tekst: Jan Sygnarowicz