Obchody 94 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości


W całym kraju świętowano 94 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie inaczej było w gminie Wojnicz. W ramach obchodów Święta Niepodległości mieszkańcy gminy śpiewali, spotykali się przy pomnikach i na wieczernicach patriotycznych, jeździli na rowerach, uczestniczyli w wykładach.

„Dziękuję wszystkim, którzy poświęcili swój czas i energię na to, aby świętować ten ważny dla nas – Polaków – dzień. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację tych obchodów w szkołach, stowarzyszeniach, jednostkach organizacyjnych, oraz tym, którzy samą swoją obecnością na niepodległościowych uroczystościach dali świadectwo swojego patriotyzmu.” 

                                                                                                                                                        Burmistrz Wojnicza

                                                                                                                                                              Jacek Kurek

Przebieg uroczystości:

 

6 listopad

6 listopada w Izbie Regionalnej prof. Marian Stolarczyk wygłosił wykład „Sprawa polska w czasie I wojny światowej”, wykład miał na celu przybliżyć problematykę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Przy tej okazji zaprezentowano również wystawę „Wojnicz i Wojniczanie na starych fotografiach” zorganizowaną przez TPZW i GOK.

 

9 listopad

Piątek (09.11) był dniem kiedy w większości szkół organizowano akademie patriotyczne. Niektóre kierowane do szerszej publiczności, jak ta w Szkole Podstawowej w Biadolinach Radłowskich, gdzie na Wieczernicy Patriotycznej zgromadzili się nie tylko uczniowie ale też, bardzo licznie, mieszkańcy Biadolin.

 

10 listopad

Główną, sobotnią (10.11), część obchodów święta zainaugurował I Rowerowy Rajd Niepodległości Wojnicz – Łowczówek. O 9:45 grupa kolaży złożyła kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości i tablicą upamiętniającą miejsce narodzin Gen. G.G. Łowczowskiego, po czym ruszyła w drogę do Łowczówka (gmina Pleśna). Peleton ponad 40 osób, zarówno młodzieży jak i dorosłych, pokonał trasę do miejsca gdzie spoczywa Generał Łowczowski. Na miejscu obecny był również Wójt Gminy Pleśna – Stanisław Burnat. Oddano hołd poległym, posilono się bigosem, wręczono medale po czym grupa ruszyła w drogę powrotną. Łącznie uczestnicy rajdu przejechali około 50 kilometrów.


 

Tego samego dnia o godzinie 18:00, przy światłach pochodni i akompaniamencie Orkiestry Dętej Miasta Wojnicza, oddano hołd poległym za wolność i niepodległość. Pod Pomnikiem Niepodległości złożyli wieńce delegaci Urzędu Miejskiego oraz Rady Miasta, sołtysi, przedstawiciele kombatantów, reprezentacje szkół z terenu gminy, OSP, policji i inni.

 

Druga część uroczystości miała miejsce w kinie „Wawel”. Tam odbyło się wręczenie nagród oraz koncert laureatów Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznych. Pieśni w wykonaniu młodzieży rozgrzały niejedno serce, tak samo jak ciekawe aranżacje muzyczne pana Cezarego Chmiela. Zaprezentowano także zdjęcia ze szkolnych rajdów poświęconych Generałowi Łowczowskiemu. Na zakończenie wszyscy mogli pośpiewać patriotyczne pieśni.


 

11 listopad

Uroczystości kontynuowano w niedzielę (11.11). O godzinie 9:30 odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny w wojnickiej kolegiacie. Zadziałali też młodzi ludzie z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy parafii św. Wawrzyńca i  zorganizowali wieczorne przedstawienie o treści patriotycznej. W Łoponiu i Milówce zapłonęły ogniska, przy nich zebrali się uczniowie szkół podstawowych z tych miejscowości aby uczcić niepodległość i pamięć tych, którzy oddali za nią życie.