Nauka poprzez zabawę – wizyta naukobusa w wojniczu


10 i 11 kwietnia w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Wojniczu gościliśmy Naukobusa z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Oficjalne otwarcie miało miejsce 10 kwietnia o godz. 11:00.

W doświadczeniach i eksperymentach uczestniczyli  przede wszystkim uczniowie z terenu gminy. Przez 6 godzin dziennie w towarzystwie trzech edukatorów korzystali z dwudziestu stacji badawczych poznając przy tym poszczególne zjawiska naukowe oraz prawa rządzące światem. Dzieci i młodzież mogli przetestować m.in. wirujące krzesełko, uwięzioną piłkę, kulę plazmową, trójwymiarowy model anatomiczny ludzkiego ciała i półkule magdeburskie. Odkrywanie przeróżnych naukowych zagadek to niewątpliwie ciekawa alternatywa dla tradycyjnych lekcji. Także dla innych zainteresowanych wyznaczono godziny, w ciągu których mogli oni bezpłatnie obcować z nauką. Podczas otwarcia wizyty Naukobusa  wręczono nagrodę Adrianowi Krzemińskiemu – zdobywcy brązowego medalu na Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej iGeo 2017 w Belgradzie. W jego imieniu nagrodę odebrała mama.

Samodzielne eksperymenty i doświadczenia miały na celu wzbudzić ciekawość i pokazać, że nauka może także bawić i fascynować.