Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” już za nami


W tym roku za lekturę Narodowego Czytania wybrano  “Przedwiośnie”.  Powieść Stefana Żeromskiego wydaje się być tym dziełem, które  najlepiej  koresponduje z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Wydane  w 1924 roku “Przedwiośnie”  stawiało  pytania o kształt ustrojowy odradzającej się po latach niewoli Rzeczypospolitej. Jak podkreślił w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda,  daje ono Polakom możliwość przybliżenia się do doświadczeń sprzed wieku.

W Wojniczu siódma edycja Narodowego Czytania miała miejsce 7 września w kinie Wawel. Wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury przygotowały je istniejące w gminie biblioteki, a bardzo licznie uczestniczyły wojnickie ( Szkoła Podstawowa oraz Zespół Szkół Licealno – Technicznych )  i okoliczne szkoły ( z Biadolin Radłowskich, Grabna i Łoponia ). Wśród czytających znaleźli się: burmistrz Tadeusz Bąk, nauczyciele, uczniowie, przedstawiciele średniego i starszego pokolenia, studenci.

Prowadzenie – Magdalena Jewuła i Jan Kanty Karpiński

Światło i dźwięk – Radosław Jawornik

Koordynator  – Ewa Kłusek ( GOK ) wraz paniami Heleną Fiksak i Małgorzatą  Malisz ( Gminna Biblioteka Publiczna w Wojniczu )

fot. Małgorzata Kołcz