• Przejdź do głównej nawigacji
  • Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego
Miasto i Gmina WOJNICZ

Miasto i Gmina WOJNICZ

Oficjalna strona Miasta i Gminy WOJNICZ

  • Aktualności
  • Mieszkaniec
    • Kalendarz wydarzeń
    • Sprawy urzędowe
    • Wybory Sołeckie
    • Oświata
    • Środowisko i rolnictwo
    • Organizacje pozarządowe
    • Kultura
    • Strategia rozwoju
    • Polityka środowiskowa
    • Sport
    • Rewitalizacja
  • Załatw sprawę
  • Inwestor
    • Charakterystyka gospodarcza
    • Inwestycje miejskie – UE
    • Nieruchomości
    • Przetargi
    • Poradnik przedsiębiorcy – Jak założyć firmę
    • Kącik Przedsiębiorcy
    • Zielony Park Przemysłowy
    • Inwestorzy
  • Turysta
    • Herb i hymn Wojnicza
    • Historia
    • Atrakcje
    • Baza turystyczna
    • Galerie
  • Pokaż pole wyszukiwania
Ukryj pole wyszukiwania
Strona główna/Mieszkaniec/Sprawy urzędowe/Wojnicz i sołectwa/Biadoliny Radłowskie

Biadoliny Radłowskie

nazwa dzierżawcza od Biadoła, biadolić, notowana od 1415 r.

Człon odróżniający: Radłowskie, oznacza od XIX w. przynależność do klucza dóbr radłowskich (pierwotnie biskupów krakowskich).

Biadoliny Radłowskie,-in -kich, biadoliński


Biadoliny (także Biadoliny Duże, Biadoliny Biskupie, Biadoliny Kapitulne, Biadolinki i Biadoliny Małe – Biadoliny Rokosie) pierwotnie niewątpliwa własność rycerska, pojawiają się w źródłach  od 1415 r. (sołtys Stanisław). Około 1420 r. nabył Biadoliny od Jana Dynkwarta Wojciech z Łąki, ale krewni Jana Dynkwarta Połukozice Ota z Bogumiłowic i Jan z Bogumiłowic kasztelan czechowski korzystając z prawa bliższości w 1430 r. odzyskują Biadoliny, płacąc za nie 90 grzywien.  W 1443 r. należą do Dynkwarta i jego braci z Bogumiłowic oraz do Michała z Biadolin. W 1451 r. pojawia się sołtys Marcin z dziedzicem Janem Rokoszem z Koszyc. W 1469 r i 1474 r. Biadoliny należą do Oty Plechowskiego. W 1494 r. kupił je biskup krakowski Fryderyk Jagiellończyk od Mikołaja z Plechowa Plechowskiego i jako własność biskupów krakowskich włączył do klucza radłowskiego. W 1525 r. Biadoliny Rokosie należą do Jana i Jakuba Rokoszów z Bogumiłowic. W tym też roku Piotr Tomicki biskup krakowski ustalił granice lasu radłowskiego z sąsiadami, w tym także z Biadolinami (w zasadzie utrzymały się one po czasy współczesne). W 1536 r. mieszkało w Biadolinach 16 kmieci i 4 zagrodników, była karczma i m.in. produkowano miody. Biadoliny Rokosie w tym roku należały  do Jana, Jakuba i Hieronima Rokoszów i liczyły 8 kmieci oraz miały karczmę. W 1581 r. folwark biskupi obejmował 7 łanów gruntu i koncentrowano się na gospodarce leśnej. Biadoliny Rokosie należały do Agnieszki Rokoszowej i liczyły 6 kmieci na 2½ łanu, 4 zagrodników, 2 komorników, 1 ubogiego i 1 kijaka. Po r. 1630 Biadoliny przeszły w wieczystą dzierżawę kapituły krakowskiej. Wieś była administrowana, lub dzierżawiona przez szlachtę chodzącą po arendach, co nie wpływało na kondycję włości. W XVIII w. zbudowano gorzelnię i uruchomiono cegielnię. Oba przedsiębiorstwa dobrze się rozwijały. W 1785 r. wieś została przejęta przez galicyjski fundusz religijny. Liczyła w 1787 r. 86 domów, 2738 morgów gruntu (w tym 2076 morgów dworskich i 661 morgów poddanych), w tym 1901 morgów lasu. W 1808 r. wieś liczyła 559 mieszkańców, 109 domów a w nich 147 izb. W 1820 r. wieś kupił od funduszu religijnego baron Karol Badenfeld. W 1857 r. właścicielem wsi był hrabia Wilhelm Hompesch, a w r. 1872 krakowski bankier Ludwik Helcel, zaś w 1890 r. Henryk Dolański. W 1918 r. wieś liczyła 956 mieszkańców. Dolański rychło przeprowadził prywatną parcelację dworskich gruntów, tak, że w 1922 r. pozostały przy nim tylko lasy. Zmarł w 1936 r. i wówczas w ich posiadanie wszedł Henryk Skrzyński, ale dzierżawiła je Irena Dolańska.

Szkoła powstała w 1867 r., a w 1874 r. włączona została do sieci szkół publicznych. Dzisiaj obok szkoły podstawowej funkcjonuje tu gimnazjum im. księdza Józefa Łakomego i przedszkole.

W Biadolinach działa zespół pieśni i tańca „Echo Doliny”.

 

W budynku szkoły podstawowej działa filia Biblioteki Publicznej w Wojniczu.

 

Wieś posiada energię elektryczną,  telefony, wodociągi i gaz.

 

Wieś dysponuje jednostką Ochotniczej Straży  Pożarnej (tel. 14-679-15-20), założoną w 1907 r. przez miejscowego kowala Andrzeja Kawę, która od 1911 r. posiada remizę, a od 1978 r. dom strażaka z kącikiem historycznym. Dysponuje dwoma samochodami bojowymi. Więcej zob. Stowarzyszenia.

 

We wsi działa klub sportowy LKS „Pogoń”, dysponujący obiektem sportowym z boiskiem i budynkiem klubowym. Posiada sekcję piłki nożnej i szachową.

 

Już w 1787 r. w toku regulowania sieci kościołów projektowano utworzenie parafii w Biadolinach, ale zamiar nie został zrealizowany. W 1922 r. z inicjatywy ks. Józefa Głuca zbudowano kaplicę mszalną pod wezwaniem bł. Bronisławy. W 1937 r. zbudowano kościół murowany pod wezwaniem Najśw. Serca Jezusa z inicjatywy ks. Jana Rzepki. Parafia została erygowana 23 I 1938 r. przez wydzielenie jej z parafii wojnickiej i dębnińskiej. W latach 1964 – 1966 zbudowano nowy kościół projektowany przez Władysława Pieńkowskiego. Modernistyczny, z cegły, kamienia i żelazobetonu. Obszerna nawa z płytkim prezbiterium o zarysie apsydy, równolegle do niej nawa boczna, z przeciwnej strony kaplica dwupiętrowa z salą katechetyczną, wieża kwadratowa przy fasadzie. Wewnątrz przy ołtarzu drewniane rzeźby św. Piotra i św. Pawła, barokowe, XVIII w., św. Anny Samotrzeć, gotycka, z przełomu XV i XVI w., św. Jana Chrzciciela, barokowa, XVIII w. – wszystkie przeniesione tutaj z kaplicy św. św. Piotra i Pawła. Cmentarz parafialny założony w 1938 r.

 

Na terenie Biadolin Radłowskich znajdują się następujące budowle sakralne:

  1. Kaplica św. św. Piotra i Pawła, na skraju lasu, przy granicy z Wojniczem. Znaleziona tu gotycka rzeźba św. Anny Samotrzeć zdaje się wskazywać na odległą metrykę, tak jak barokowe rzeźby na czas zbudowania obecnej kaplicy, gruntownie odnowionej w 1970 r., drewniana, konstrukcji słupowej, oszalowana, kryta dachówką, prostokątna z okapem na froncie,  wspartym na dwóch słupach, co stwarza podcienie pod kalenicą dwuspadowego dachu, na którym wieżyczka. Ołtarz z obrazem św. Piotra z początków XX w., tu przeniesiony z dawnego kościoła.  Obok studzienka z wodą świętą oraz zrekonstruowany słup graniczny z datą 1793. Cel wycieczek mieszczan wojnickich w uroczystość odpustową, po której urządzano na polanie zabawę i festyn. Z kaplicą wiążą się miejscowe legendy ludowe.
  2. Kaplica św. Stanisława biskupa na Śniadkach, wzniesiona być może pod koniec XVIII w. (wskazuje na to nazwa polna Śniadki, notowana w źródłach w XVIII w.), odnowiona w 1993 r., z cegły (nieopodal funkcjonowała cegielnia od połowy XVIII w.), otynkowana, kryta dachówką, zamknięta trójbocznie, pod naczółkiem kalenicy o kształtach barokowych, okap tworzący podcienie, wsparte na kanelowych pilastrach, dach dwuspadowy. Wewnątrz figura św. Stanisława biskupa o cechach barokowych. Wedle tradycji tutaj pod lipami święty chodząc do szkoły w Wojniczu siadał dla odpoczynku i spożywał posiłek (śniadek).
  3. Kapliczka szafkowa drewniana na słupie, przy drodze do Wojnicza w lesie, być może z początków XX w., z gipsową figurą Serca Jezusa.
  4. Kapliczka szafkowa drewniana na drzewie, zbudowana około 1930 r. przez Jana Dziadulę, z gipsowymi figurkami Najśw. Marii Panny Niepokalanej i św. Antoniego z Dzieciątkiem.
  5. Kapliczka szafkowa drewniana na betonowym słupie (poprzednio na drewnianym), zbudowana przed 1929 r. z fundacji Jana Bodziocha (rodzina notowana w źródłach od połowy XVIII w.), odnowiona w 1977 r., w której ludowe rzeźby grupy Ukrzyżowania wykonane przez Jana Bodziocha.
  6. Kapliczka szafkowa drewniana na drzewie, fundowana przed 1939 r. przez Aleksandra Bubisza, z miniaturowym ludowym krucyfiksem.
  7. Kapliczka szafkowa metalowa zawieszona na drzewie, powstała po 1945 r., wewnątrz gipsowa figurka Najśw. Marii Panny Niepokalanej.
  8. Krzyż drewniany z kapliczką szafkową z przełomu XIX i XX w., w kapliczce ludowa rzeźba Matki Boskiej Bolesnej.
  9. Krzyż drewniany wzniesiony w 1938 r. w miejsce kaplicy z 1922 r. przeniesionej na inne miejsce (jako kościół).
  10. Krzyż z rur metalowych przy drodze na Podlesie, wzniesiony w 1967 r. w miejsce starszego z 1920 r. fundowanego przez Szymona Plichtę.
  11. Krzyż z rur metalowych przy moście na potoku Kisielina, wzniesiony około 1970 r. w miejsce starszego drewnianego.
  12. Krzyż żeliwny na betonowym postumencie wzniesiony około 1930 r. z fundacji Jana Janasa (parcela nr 98).
  13. Krzyż żelazny na kamiennym postumencie z fundacji Jana Janasa z 1886 r., czworobocznym, ogzymsowanym z płaskorzeźbami Serca Jezusa, Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana Ewangelisty, umieszczony około 1960 r. w miejsce zniszczonego kamiennego krzyża (parcela nr 19).
  14. Krzyż kamienny z elementami sztucznego kamienia fundacji Wojciecha i Salomei Trytków (rodzina notowana w źródłach od połowy XVII w.), wzniesiony w 1904 r., na ozdobnym czworobocznym postumencie z ostrołukową wnęką, w której gipsowa figurka Najśw. Marii Panny Niepokalanej, otoczony żelaznym ogrodzeniem.
  15. Krzyż betonowy na czworobocznym uskokowym postumencie z cegły, z niszą w której gipsowa figurka Najśw. Panny Marii,  z fundacji Marii Oćwiejiny (rodzina notowana w źródłach od połowy XVII w.), z lat 1920-1930 (parcela nr 127).
  16. Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, kamienna, wzniesiona około 1880 r., z sygnaturami wykonawców kamieniarzy Jana Adeodata Martyńskiego z Borzęcina i Jakuba Krakowskiego z Zakliczyna, na czworobocznym postumencie z płaskorzeźbami św. św. Józefa z Dzieciątkiem, Wojciecha, Stanisława, Tekli i Małgorzaty, odnowiona w 1995 r. Związana jest z nią legenda ludowa.

 


Liczba mieszkanców: 1 231

Powierzchnia: 1562,47 ha


SOŁTYS: Kuboń Henryk

RADA SOŁECKA:

Krawczyk Bożena
Król Janusz
Kura Małgorzata
Solak Edmund
Szyszka Anita

 

Statut Sołectwa Biadoliny Radłowskie

 

Pierwszy Sidebar

  • Mieszkaniec
    • KORONAWIRUS
    • Kalendarz wydarzeń
    • Wybory Sołeckie
    • Partnerski Projekt Budowy Instalacji Odnawialnych Źródeł Energii dla Gmin Województwa Małopolskiego
    • Sprawy urzędowe
      • Rada Miejska
      • Burmistrz
      • Urząd Miejski
      • Wojnicz i sołectwa
        • Miasto Wojnicz
        • Biadoliny Radłowskie
        • Dębina Łętowska
        • Dębina Zakrzowska
        • Grabno
        • Isep
        • Łopoń
        • Łukanowice
        • Milówka
        • Olszyny
        • Rudka
        • Sukmanie
        • Wielka Wieś
        • Więckowice
        • Zakrzów
        • KONSULTACJE PROJEKTÓW STATUTÓW SOŁECTW I MIASTA WOJNICZ
      • Ważne adresy
      • Ważne linki
      • Informacje o środowisku
      • Sprawy wojskowo – obronne
      • CAF
    • Oświata
    • Środowisko i rolnictwo
    • Organizacje pozarządowe
    • Kultura
    • Strategia rozwoju
    • Organizacje pozarządowe działające na terenie gminy Wojnicz
    • Polityka środowiskowa
    • Sport
    • Projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej

Ogłoszenia

Zaproszenie na warsztat refleksyjny w ramach ewaluacji wewnętrznej LSR LGD Dunajec-Biała

Weź udział w projekcie „Praca z POWER-em!”

Darmowa pomoc prawna dla mieszkańców Powiatu Tarnowskiego

LGD Dunajec – Biała informuje o unieważnieniu naborów

Ostrzeżenie meteorologiczne

Ogłoszenie o naborze

zobacz wszystkie ogłoszenia

Przydatne linki

logo Małopolskiego Urzedu Wojewódzkiego
logo Głównego Urzędu Statystycznego
logo Wyborów Do Organów Jednostek Pomocniczych
baner przedstawiający koronawirusa
logo Karty Duzej Rodziny
baner graficzny Funduszu Dróg Samorządowych
baner graficzny Nieodpłatnej Pomocy Prawnej
logo Związku Samorządów Polskich
logo
logo Programu Czyste Powietrze
baner programu OZE
logo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska

Stopka

Urząd Miejski w Wojniczu

Rynek 1
32-830 Wojnicz

tel. 14 6790 – 108
fax 14 6790 – 100

um@wojnicz.pl
www.wojnicz.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 · Urząd Miejski w Wojniczu · Gmina Wojnicz · Zaloguj się

Godziny urzędowania

Poniedziałek – piątek: 7.30 – 15.30
Środa – dzień wewnętrzny

logo Biuletynu Informacji Publicznej
logo ePUAP
  • polski
  • Mapa strony
  • Polityka Prywatności RODO oraz Cookies
  • Deklaracja dostępności
  • Monitoring
  • O serwisie
RODO: W związku z rozpoczęciem obowiązywania przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE ogólne rozporządzenie o ochronie danych, informujemy, że od dnia 25 maja 2018 r. na naszym portalu obowiązuje zaktualizowana Polityka Prywatności. COOKIES: Nasz Portal wykorzystuje pliki cookies w celu dostosowania portalu do potrzeb użytkownika. Więcej informacji o RODO oraz cookies wykorzystywanych na Portalu znajdziesz klikając w poniższy przycisk.ZgodaPolityka prywatności