KONTA PUE ZUS OBOWIĄZKIEM DLA PRZEDSIĘBIORCÓW


Przedsiębiorco, chcesz zobaczyć czy Twój pracownik choruje?

Jeśli chcesz wiedzieć, czy Twój pracownik jest na zwolnieniu lekarskim nie zwlekaj – załóż konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli zatrudniasz powyżej 5 pracowników, masz obowiązek posiadać profil na PUE ZUS. Jeśli zatrudniasz mniej –warto abyś takie konto miał. Łatwiej będzie dla lekarza, Twojego pracownika i dla Ciebie.

Obecnie lekarze wystawiają pacjentom papierowe i elektroniczne zwolnienia.
Od 1 grudnia 2018 roku to się zmieni – będą tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA.

Ważne!!! Zaświadczenia w formie elektronicznej są przekazywane tylko temu pracodawcy, który ma swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli pracodawca nie ma profilu na PUE ZUS, nie zobaczy zwolnienia lekarskiego pracownika. Lekarz wręczy pacjentowi wydruk – pracownik natomiast musi doręczyć go swojemu pracodawcy w ciągu siedmiu dni.

Pracownik, któremu lekarz wystawi e-ZLA nie jest związany terminem siedmiu dni na doręczenie zwolnienia (chyba, że pracodawca tego pracownika nie ma profilu
na PUE). Nie dotyczą go w związku z tym ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego, czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu. Musi jednak pamiętać, że ZUS wypłaci zasiłek na podstawie złożonych dokumentów, a nie tylko zaświadczenia lekarskiego. Wniosek ZUS Z-3 do wypłaty zasiłku chorobowego składają m.in. prowadzący działalność gospodarczą, bądź te osoby, które występują o zasiłek po ustaniu zatrudnienia.

Chcesz założyć konto na PUE albo dowiedzieć się więcej o innych funkcjonalnościach Platformy Usług Elektronicznych? – przyjdź do Urzędu Miejskiego w Wojniczu 3 sierpnia  2018r. W godzinach 8.00 – 11.30 dyżur będą pełnić eksperci z ZUS.
ZŁAPMY KONTAKT!!!

Pliki do pobrania:

Plakat PUE