Już od 150 lat służą społeczeństwu. Jubileusz OSP Wojnicz


Wyjątkowy jubileusz 150-lecia działalności świętowali w niedzielę, 8 września, strażacy ochotnicy z Wojnicza. Jednostka w prezencie otrzymała nowy samochód bojowy. Podczas obchodów odznaczenia strażackie odbierali również zasłużeni druhowie.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia okolicznościowych wiązanek pod pomnikiem św. Floriana przy budynku OSP Wojnicz. Następnie wszyscy zgromadzeni wspólnie przemaszerowali do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji strażaków obchodzących okrągłą rocznicę działalności.

Dalsza część uroczystości zorganizowana została na płycie wojnickiego rynku, gdzie po Mszy Świętej zebrali się jej wszyscy uczestnicy. Podziękowania dla strażaków za ich służbę i gotowość do niesienia pomocy innym złożyli m.in.: Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, Senator RP Kazimierz Wiatr, Posłowie na Sejm RP Michał Wojtkiewicz oraz Wiesław Krajewski, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marta Malec – Lech, Radny Województwa Małopolskiego Stanisław Bukowiec, Burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk, Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Paweł Smoleń oraz Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Kazimierz Koprowski.

Na scenie oprócz nagród, wyróżnień i podziękowań dla strażaków ochotników, wręczone zostały, przez panią Wiceminister Zdrowia Józefę Szczurek- Żelazko, odznaczenia nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, które otrzymali zasłużeni z terenu gminy Wojnicz. Za zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej Złoty Krzyż Zasługi otrzymał Marek Bachara, natomiast Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali Wacław Kłósek oraz Augustyn Rojek. Wręczone zostały również Brązowe Krzyże Zasług za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, które otrzymali Monika Bieniaś, Jadwiga Matras, Czesław Dul, Kazimierz Solarz.

Z okazji jubileuszu do jednostki trafił wyjątkowy, a przede wszystkim bardzo potrzebny prezent. Ochotnicza Straż Pożarna w Wojniczu otrzymała nowy wóz bojowy marki MAN. Zastąpi on stary i wysłużony pojazd, który w jednostce służył ćwierć wieku. W zakupie nowego samochodu pomógł wojnicki samorząd, a część pieniędzy udało się pozyskać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie.

Po oficjalnych wystąpieniach przyszła pora na część artystyczną uroczystości, podczas której zaprezentowała się m.in. Orkiestra Dęta Miasta Wojnicza. Koncerty zagrały także zespoły lokalne, które zaprosiły zgromadzonych do wspólnej zabawy tanecznej na wojnickim rynku.

Z okazji jubileuszu przygotowano także wystawę fotograficzną, prezentującą historię OSP w Wojniczu.

Fot. UMWM, Andrzej Kozioł