II WOJNICKI KOROWÓD ŚWIĘTYCH


Początkiem listopada 2019 roku odbył się w Wojniczu drugi już Korowód Świętych. O godzinie 10.30 wszyscy uczestnicy zebrali się na Rynku przy figurze św. Floriana. Stamtąd , przy dźwiękach radosnych piosenek o naszych patronach, wyruszyliśmy w stronę parafialnej kolegiaty p.w. św. Wawrzyńca Męczennika.

Wśród uczestników można było rozpoznać św. Wawrzyńca i  św. Leonarda (patronów naszych wojnickich kościołów), św. Maksymiliana i Matkę Teresę z Kalkuty, św. Kingę i błogosławioną Karolinę oraz Dzieci Fatimskie. Byli też mniej znani święci, jak św. Guntram, św. Zuzanna Rzymska, św. Julia z Korsyki, czy św. Jadwiga Andegaweńska. Nie zabrakło również Świętej Rodziny – Józefa i Maryi z Dzieciątkiem oraz św. Michała Archanioła.

Na czele pochodu wybrane dzieci niosły relikwie św. Kingi, bł. Karoliny, św. O. Pio oraz św. Jana Pawła II. Po dojściu do kościoła dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły we Mszy świętej. Tam, podczas kazania, niektórzy uczestnicy  mieli okazję zaprezentowania postaci świętego, którego wybrali.

Po Mszy świętej został rozstrzygnięty konkurs „Mój ulubiony święty”, w którym wzięto pod uwagę wierność odtworzenia stroju wskazanego patrona, rekwizyty i ogólne przedstawienie postaci.
Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomiki i nagrody. Były także wyróżnienia, które otrzymało kilkanaście osób. Na końcu wykonane zostały pamiątkowe zdjęcia.

Organizatorami Wojnickiego Korowodu Świętych była Akcja Katolicka wraz z katechetami uczącymi religii w  Szkole Podstawowej w Wojniczu. Celem korowodu jednak nie było tylko samo przejście barwnego pochodu ulicami miasta, ale przede wszystkim  rodzinne zapoznanie się z postaciami świętych, wgłębienie w ich życiorysy i  – jak ufamy – podjęcie życia na wzór świętych i błogosławionych.

Fot. Roman Bojdo