Dni Wojnicza 2017


Dni Wojnicza 2017, połączone z obchodami X-lecia odzyskania przez Wojnicz praw Miejskich, już za nami. Trzy wspaniałe dni wypełnione muzyką rozrywkową i poważną, historią, konkursami i przede wszystkim dobrą zabawą. Inauguracja święta miasta odbyła się 7 lipca w kinie Wawel. Rozpoczęcie było „historyczne”, bo zaczęło się od konferencji regionalnej pt.:”Z najdawniejszych dziejów Wojnicza”. W ramach spotkania prelekcje wygłosili   panowie Ryszard Naglik i Przemysław Stanko. Pierwszy opowiadał o archeologicznych znaleziskach, na które natrafiono w trakcie wykopalisk prowadzonych przed budową autostrady, drugi opowiedział o początkach miasta na tle innych ośrodków miejskich Ziemi Krakowskiej. Konferencja była też okazją do uroczystego udekorowania zasłużonych mieszkańców naszej gminy. Przybyły na tę okoliczność Wicewojewoda Małopolski pan Józef Gawron, w imieniu Prezydenta RP, wręczył srebrne i brązowe krzyże zasługi za działalność społeczna, samorządową  i zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Odznaczeni zostali: Tadeusz Kurek, Adam Nitsch, Franciszek Wilk, Marek Bachara, Wiesław Solak, Aneta Kawa i Jan Wzorek. Burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk przekazał Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Wojnickiej dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z podziękowaniem za szerzenie kultury.

Dzień drugi, 8 lipca, okazał się być wyjątkowo muzyczny. Od godzin popołudniowych scena ustawiona w Parku Miejskim w Wojniczu została całkowicie opanowana przez muzyków. Pierwszy koncert dała Orkiestra Dęta Miasta Wojnicza, następnie wystąpiły „Bandanki”, Zespół Tańca Ludowego z Ustrzyk Dolnych – gminy partnerskiej Wojnicza. Po gwałtownej burzy na scenę wkroczył Paweł Zygucki z Zespołem, który rozgrzał publiczność po deszczu, następnie w rytmach bałkańskich zabawiał przybyłych zespół Sokół Orkestar. Gwiazdą wieczoru były Elektryczne Gitary, które swoimi przebojami bawiły wszystkich aż do momentu rozpoczęcia się zabawy tanecznej, trwającej niemal do rana.

 Część ostatnia, niedziela 9 lipca, rozpoczęła się bardzo uroczyście w Kolegiacie. Piękny koncert dla Wojnicza dali chór, soliści oraz orkiestra symfoniczna Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, pod batutą wojniczanina Krzysztofa Michałka.

Kolejne atrakcje czekały na gości w Parku. Gra Miejska „Dziesięć lat i więcej”, wystawa fotografii WTF Fotum, zabawa z grupą artystyczną „Złote Rączki: i oczywiście muzyka. Recital gitarowy wirtuoza gitary Łukasza Wełny, koncert big bandu Universl Band, występ ukraińskiego zespołu Akermańcy, koncert zespołu Dzień Dobry i oczywiście gwiazda wieczoru: Wilki. Był też czas na podziękowania i docenienie zasłużonych ludzi, firm i instytucji, które przez ostatnich dziesięć lat angażowali się w rozwój miasta. Okolicznościowe statuetki z rąk burmistrza Wojnicza otrzymali: Adam Nitsch, firma Solid Parkiet, Józef Sowa oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wojnickiej.

Organizatorzy:

Gmina Wojnicz (kliknij)

Gminny Ośrodek Kultury (Kliknij)

Partnerzy:

Województwo Małopolskie (Klikni)

Parafia Św. Wawrzyńca w Wojniczu (Kliknij)

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wojnickiej (Kliknij)

Wojnickie Towarzystwo Fotograficzne FOTUM (Kliknij)