Cyklokarpaty i Rodzinne Rajdy Rowerowe


Ostatniej niedzieli, 16 lipca, już po raz piąty rowerzyści z całej Polski ściągali się w Wojnicz MTB Maraton, który organizowany jest jako jedna z edycji Cyklokaprat. Na starcie stanęło 600 zawodników, z czego 51 to kobiety. Tym samym panie pobiły rekord sezonu 2017.  Startujący ściągali się na trzech trasach: Hobby (30 km), Mega (52 km) oraz Giga (74 km) i chociaż przygotowane trasy nie są najtrudniejszymi w cyklu, to ze względu na interwałowy charakter są bardzo wymagające.  Aby pokonać te trasy, wymagane jest wcześniejsze, przynajmniej minimalne, przygotowanie kondycyjne, a skala trudności rośnie oczywiście wraz z dystansem.

Po raz pierwszy w tym roku zaistniała alternatywa dla osób, które nie jeżdżą wyczynowo, a które rower traktują jako znakomite narzędzie rekreacji, szczególnie uprawianej rodzinnie. Tą alternatywą był Rodzinny Rajd Rowerowy, impreza organizowana w ramach kampanii  Małopolska na Rowery organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Rodzinne Rajdy Rowerowe organizowane są już od czterech lat, po raz pierwszy zagościły w Wojniczu. Organizatorzy przygotowali trzy trasy różniące się dystansem ale tak skonstruowane, by każda mogła być pokonana przez osoby bez wcześniejszego przygotowania i dzieci. Każdy uczestnik otrzymał dyplom, pamiątkowy medal i upominek.   

Nie mogło też zabraknąć organizowanego co roku Junior XC Race czyli  zawodów dla najmłodszych miłośników dwóch kółek. Maluchy mogły się ściągać na specjalnie przygotowanych trasach przy sportowym miasteczku, w jakie co roku zmienia się łąka wokół wojnickiego orlika. W tych zawodach bardziej niż rywalizacja, liczyła się dobra zabawa. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal i dyplom. Nie było przegranych.