Gmina Wojnicz w projekcie Małopolska Niania


Gmina Wojnicz w projekcie Małopolska Niania.

Małopolska Niania – to kolejny pionierski projekt przygotowany przez Samorząd Województwa Małopolskiego, w obszarze wspierania rodziny, który jest realizowany we współpracy z samorządami lokalnymi. Projekt ma na celu wsparcie pracujących rodziców do 3 r.ż. poprzez zapewnienie im dofinansowania do zatrudnienia najbardziej preferowanej przez nich formy opieki nad dziećmi do lat trzech tj. zatrudnienia niani.

Pilotaż, do którego samorząd zaprosił 30 gmin z Małopolski z najtrudniejszą sytuacją pod względem zapewnienie opieki najmłodszym (m.in. najsłabszy dostęp do żłobków) umożliwi zatrudnienie 92 niań, a środki przeznaczone na jego realizację przekroczyły milion złotych (920 tys. zł pochodzi z budżetu województwa, a 460 tys. zł z budżetu gmin).

Ostatecznie w projekcie udział wezmą 23 gminy, tj.: Alewrnia, Biecz, Bukowina Tatrzańska, Chełmiec, Dąbrowa Tarnowska, Dębno, Dopczyce, Grybów, Kęty, Korzenna, Krynica Zdrój, Krzeszowice, Łącko, Mogilany, Mszana Dolna, Nowy Targ, Oświęcim, Skawina, Stary Sącz, Świątniki Górne, Wadowice, Wielka Wieś i Wojnicz. To właśnie na terenie tych gmin rodzice biorący udział w programie będą mogli wybrać osobę, którą powierzą pod opiekę dziecko, a na sdinasowanie wynagrodzenia otrzymają wsparcie w wysokości 1500 zł/mc (niezależnie od liczby dzieci w rodzinie) w formie świadczenia rodzinnego pn. „Małopolska Niania”.

Projekt na poziomie województwa koordynuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Realizoatorem projektu w gminie Wojnicz jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wojniczu.

Szczegółowe zasady przyznawania wsparcia zostały określone w załączniku do Uchwały nr XXIX/312/2017 Rady Miejskiej w Wojniczu z dnia 28 czerwca 2017 r. w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Małopolska Niania.