Od lipca do końca września 2022 r. można oglądać w Izbie Regionalnej im. ks. Jana Królikiewicza w Wojniczu wystawę KERNOS SPOD WOJNICZA. Cmentarzysko kultury łużyckiej w Dębinie Zakrzowskiej w świetle badań archeologicznych, zorganizowaną przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wojnickiej.
Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 15 lipca br. o godz. 19.00 i zgromadziło bardzo wielu mieszkańców Wojnicza, a także okolic zainteresowanych tą tematyką (ok. 80 osób). W spotkaniu wzięli również udział : Anna Mikosz radna Sejmiku Województwa Małopolskiego, Tadeusz Bąk burmistrz Wojnicza, Kazimierz Kurczab dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Marcin Borys wicedyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz Eligiusz Dworaczyński tarnowski archeolog. Wystawę opracowały i wykonały: Magdalena Szumańska-Wach, kierownik Działu Archeologii Muzeum okręgowego w Tarnowie i Agnieszka Kukułka archeolog i pracownik tegoż działu. Jednym z najważniejszych punktów wernisażu był wykład Andrzeja Szpunara, tarnowskiego archeologa badającego cmentarzysko w Dębinie Zakrzowskiej ( wykład dostępny na portalu Nasz Wojnicz).
Cmentarzysko w Dębinie Zakrzowskiej zostało odkryte przypadkowo w 2018 r. – przepalone kości ludzkie i fragmenty naczyń glinianych znaleziono w miejscu wybierania piasku z wydmy, częściowo porośniętej lasem, o czym poinformowali archeologów Sebastian Wróbel i Krzysztof Gniady. Dużą troskę o znalezisko i jednocześnie pomoc archeologom wykazał też mieszkaniec Dębiny Krzysztof Kamień. Bez reakcji tych osób być może nie doszłoby do tego ważnego odkrycia. Lustracji miejsca dokonała Magdalena Szumańska-Wach i po stwierdzeniu, że mamy do czynienia z cmentarzyskiem ciałopalnym uruchomiła procedurę ochrony tego miejsca. Organizacji wykopalisk podjął się Dział Archeologii Muzeum Okręgowego w Tarnowie, a finansował je Małopolski Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie. Z ramienia Muzeum Okręgowego w Tarnowie badania prowadzili Barbara Frankowicz-Szpunar i Andrzej Szpunar z zespołem, w skład którego wchodzili Agnieszka Kukułka archeolog i Andrzej Michta rysownik.
W sezonie 2018 odkryto łącznie 56 pochówków ciałopalnych (groby popielnicowe). W trakcie badań w 2019 r. odkryto kolejne 33 groby, natomiast w 2020 r. następne 11 zespołów grobowych. W sumie znaleziono 100 grobów z okresu kultury łużyckiej datowanych na okres 700 – 500 lat p.n.e., co stawia cmentarzysko w Dębinie Zakrzowskiej na pierwszym miejscu tego typu obiektów w dorzeczu środkowego i dolnego biegu Dunajca.
„Najbogatszym” grobem na cmentarzysku jest grób nr 26 ( jego wyposażenie można oglądać na wystawie!) – grób podwójny, w którym pochowano kobietę (18 – 25 lat) i dziecko (6 -10 lat) wyposażony w popielnicę (w niej kości kobiety), 2 misy – w jednej kości dziecka, mały garnek oraz cienkościenny czerpak profilowany, zaopatrzony w „trąbkowate lejeczki” – kernos (jest to dziesiąte tego typu znalezisko w Polsce!). Ponadto w jamie grobowej znaleziono 2 szpile żelazne, fragmenty bransolety z brązu, blaszki i zawieszki z brązu, druty brązowe (może fragmenty pierścionków). Ze względu na bogate wyposażenie grób ten nazwano „grobem kapłanki”.
Przy organizacji wystawy i wernisażu zaangażowało się wielu członków TPZW. Firma „Planta” Sp. z o.o. nieodpłatnie wydrukowała zaproszenia i plakaty, a catering przygotowały Ewa Aloksa, Joanna Aloksa-Duman i Antonia Duman. Aleksandra Romańska z portalu Nasz Wojnicz nagrała uroczystość. Wszystkim serdecznie dziękujemy.
Inne ciekawe rzeczy można zobaczyć na wystawie w Izbie Regionalnej w Wojniczu, a także przeczytać o dębińskim cmentarzysku w artykułach na podstawie, których została zrobiona powyższa notatka:
B. Frankowicz-Szpunar, A. Szpunar, Cmentarzysko kultury łużyckiej w Dębinie Zakrzowskiej, ”Zeszyty Wojnickie” 2018, nr 2, s. 42 – 51;
A. Szpunar, J. Kuśnierz, Naczynia typu kernos z cmentarzyska kultury łużyckiej
w Dębinie Zakrzowskiej, stan. 3, gm. Wojnicz, woj. małopolskie, „Zeszyty Wojnickie” 2020,
nr 1 -2, s. 5 – 23.
ZACHĘCAMY DO ZWIEDZANIA WYSTAWY KERNOS SPOD WOJNICZA. Cmentarzysko kultury łużyckiej w Dębinie Zakrzowskiej w świetle badań archeologicznych.
W niedzielę, tj. 24 lipca br. Izba Regionalna będzie otwarta w godz. 10.30 – 11.30. W innych terminach zwiedzanie po wcześniejszym uzgodnieniu – tel. 665 529 444.
Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wojnickiej
Fot. TPZW