22 lipca mieszkańcy gminy Wojnicz mogli uczestniczyć w spotkaniach na żywo z osobami, które doradzały w kwestii możliwych rozwiązań termomodernizacyjnych, jak również pokazywały, jak wypełnić wniosek w programie „Czyste Powietrze”.
Spotkania, prelekcje, odpowiedzi na pytania dotyczące termomodernizacji, czy też wymiany tzw. kopciuchów, kompleksowa pomoc w wypełnianiu wniosków – to wszystko czekało na mieszkańców gminy Wojnicz 22 lipca 2020 r. na wojnickim rynku. To był kolejny dzień funkcjonowania mobilnych biur programu „Czyste Powietrze”, które będą w trasie przez cały okres wakacyjny (do końca sierpnia).
– Mobilne biura to kolejny krok w celu poprawy jakości powietrza nie tylko w wielkich aglomeracjach, ale również w małych miejscowościach. W samym okresie wakacyjnym mobilne biura przejadą ponad 4 tysiące kilometrów w każdym z województw. Cieszę się, że Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska w Katowicach i w Krakowie zdecydowały się na przełożenie tej idei w postaci uruchomienia mobilnych biur – informuje minister klimatu Michał Kurtyka.
Celem programu jest dotarcie do największej liczby gmin i do jak najszerszej grupy mieszkańców. Jeśli ten pilotażowy projekt się sprawdzi, to możliwe będzie wprowadzenie wyjazdów mobilnego biura programu „Czyste Powietrze” na stałe.
Zdaniem prezesa WFOŚiGW w Krakowie Kazimierza Koprowskiego mobilne biura programu „Czyste Powietrze” to bardzo dobra inicjatywa, która realnie przybliży mieszkańców do skorzystania z dofinansowań.- Będą mogli u siebie w miejscowości dowiedzieć się więcej na temat termomodernizacji, czy też zapoznać się bliżej z samym programem „Czyste Powietrze” i sposobem ubiegania się o wsparcie materialne – zauważył.
Czyste Powietrze 2.0
Od 15 maja 2020 r. nabór wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” odbywa się na nowych zasadach. Najważniejsze zmiany to m.in.:
- uproszczenie kryteriów dochodowych, rezygnacja z powiązania intensywności dofinansowania z siedmioma grupami dochodowymi;
- zastosowanie nowego formularza wniosku o dotację, bazującego tam, gdzie to możliwe, na oświadczeniach Wnioskodawcy;
- integracja z programem „Mój Prąd” przez możliwość uzyskania dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków;
- powiązanie poziomu dotacji powiązany z efektem ekologicznym – bonus za niskoemisyjność i odnawialność;
- skrócenie terminu rozpatrywania wniosków z 90 do 30 dni;
- wsparcie można uzyskać na przedsięwzięcia złożone nawet do pół roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie.
Od 10 czerwca istnieje także możliwość złożenia wniosku bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę www.gov.pl i znaleźć zakładkę „Skorzystaj z programu Czyste Powietrze”, wypełnić wniosek, dołączyć do niego wymagane załączniki i podpisać go, korzystając z podpisu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego, potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy. Nadal funkcjonuje „tradycyjny” system ubiegania się o dofinansowanie przez Portale Beneficjenta Wojewódzkich Funduszy. Aby otrzymać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” należy wypełnić wniosek, który po wydrukowaniu i podpisaniu, wraz z załącznikami, trzeba odesłać w wersji papierowej na adres Wojewódzkiego Funduszu.
Więcej informacji o Programie na podstronie Czyste Powietrze oraz na Portalu Beneficjenta WFOŚiGW w Krakowie
Fot. Mateusz Niemczura
[ngg src=”galleries” ids=”417″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]