13 listopada w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi odbyła się II Edycja Biegu Niepodległości.
O co chodzi? Pytają. Odpowiadamy. W zeszłym roku nauczyciele szkoły podstawowej w Wojniczu wymyślili bieg na 100 km na 100- lecie niepodległości. Idea narodziła się z pytania jak połączyć sport z historią, i wtedy padł pomysł, by dzieciaki biegały sztafetowo przez 100 km nieustannie, by uczcić Niepodległość. Poszczególne klasy zmieniają się i kolejne „kółka nabijają dystans „.. – i flaga „Biało – Czerwona” krąży nieustannie od początku biegania. Każdy daje z siebie wszystko, ile może. Jak się okazało, udało się – 100 km zostało osiągnięte. W tym roku postanowiono kontynuować tą ideę. 101 km na 101 lat Niepodległości. Z tym, że w tym roku bieg odbył się również dla pamięci Polskich Sportowców pomordowanych i poległych w czasie II wojny Światowej. W tym roku obchodzimy 80 lat od wybuchu II wojny światowej. Jak się okazało polscy sportowcy bez wahania poświęcili życie byśmy mogli dziś dla Nich biegać.
POLSCY SPORTOWCY, KTÓRZY ZGINĘLI PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ :
Janusz Kusociński – mistrz olimpijski z Los Angeles na dystansie 10 000 m. Rozstrzelany przez Niemców 21 czerwca 1940 roku w Palmirach w ramach akcji AB.
Tomasz Stankiewicz – wicemistrz olimpijski w kolarstwie torowym z Paryża. Rozstrzelany przez Niemców 21 czerwca 1940 roku w Palmirach w ramach akcji AB.
Leszek Lubicz-Nycz – brązowy medalista olimpijski w szermierce z Los Angeles. Zginął podczas bitwy pod Łomiankami w kampanii wrześniowej.
Stanisław Urban – wicemistrz olimpijski w wioślarstwie z Los Angeles. Zamordowany wiosną 1940 roku w Katyniu.
Kazimierz Szosland – wicemistrz olimpijski w jeździectwie z Amsterdamu. Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach 20 kwietnia 1944 roku.
Aleksander Małecki – brązowy medalista olimpijski w szermierce z Amsterdamu. Zginął najpewniej podczas kampanii wrześniowej. Nigdy nie znaleziono jego ciała.
Edmund Jankowski – brązowy medalista olimpijski w wioślarstwie z Amsterdamu. Rozstrzelany 1 listopada 1939 roku w Dolinie Śmierci.
Zdzisław Kawecki – wicemistrz olimpijski w jeździectwie z Berlina. Zamordowany wiosną 1940 roku w Katyniu.
Władysław Karaś – brązowy medalista olimpijski w strzelectwie. Rozstrzelany przez Niemców w Magdalence 28 maja 1942 roku.
Czesław Cyraniak – jeden z najlepszych polskich bokserów przedwojnia, olimpijczyk. Zginął w trakcie Bitwy nad Bzurą w 1939 roku
Tadeusz Sokołowski – jeździec, olimpijczyk. Cichociemny. Zamordowany przez gestapo 6 lutego 1943 roku.
Fot. Sportowy Wojnicz
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”340″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”50″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”1″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]