8 października w budynku Domu Grodzkiego w Wojniczu odbyło się I Lokalne Forum Młodzieży w gminie Wojnicz, którego organizatorem była Ochotnicza Straż Pożarna w Wojniczu. Organizacja forum była możliwa dzięki pozyskanej dotacji w ramach programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.
W spotkaniu wzięli udział Burmistrz Wojnicza, radne gminy Wojnicz p. Janina Sosin i p. Janina Chrapusta, dyrekcja i przedstawiciele szkół podstawowych z Wojnicza, Wielkiej Wsi, Łoponia, Biadolin, przedstawiciele ZSLiT w Wojniczu, rodzice działający w Radzie Rodziców przy szkole podstawowej w Wojniczu i Wielkiej Wsi, przedstawiciele OSP, klubów sportowych, parafii, bibliotek, GOPS, CEA oraz ośrodków wsparcia dziennego z terenu gminy Wojnicz.
Przybyłych gości powitał prezes OSP Wojnicz – Sebastian Wróbel. Następnie głos zabrał pan Paweł Walecki – przedstawiciel Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, który opowiedział zebranym o roli Forów Lokalnych oraz idei programu Równać Szanse.
Całość spotkania poprowadziła pani Anna Pęcak. Pierwsza część dotyczyła zasobów gminy Wojnicz, druga poświęcona została próbie opisania wojnickiej młodzieży. Podczas pracy w mniejszych grupach okazało się, że zasoby gminy Wojnicz są całkiem spore. Szczególną uwagę zwrócono na działalność lokalnych grup sportowych, przyparafialnych organizacji młodzieżowych (LSO, KSM, schola), młodzieżowych drużyn pożarniczych oraz na ofertę zajęć dodatkowych organizowanych przez szkoły i GOK. Warto również podkreślić, że wspólnie ustalono kilka słabych stron/barier – nad, którymi należy popracować. Wśród nich są:
– przepływ informacji – obieg informacji w całej gminie w zakresie wydarzeń organizowanych przez poszczególne jednostki;
– trudności z transportem na wydarzenia dla młodzieży organizowane w samym Wojniczu oraz transport na regularnie odbywające się zajęcia dodatkowe na terenie miasta Wojnicz
– wymiana informacji w obszarze projektów realizowanych dla młodzieży na terenie gminy Wojnicz – brak dzielenia się dobrymi praktykami
– konkretna diagnoza środowiska (począwszy od liczby młodych w wieku 13-19 lat – skończywszy na informacji co dzieje się z młodymi, którzy wybierają Tarnów na miejsce kształcenia w szkole średniej)
– niewielkie zaangażowanie Rady Młodzieżowej Gminy Wojnicz w działania na rzecz aktywizacji młodych
– brak nowoczesnej biblioteki i czytelni
– brak miejsce dostępnego za darmo, gdzie młodzi mogliby swobodnie rozmawiać bez nadzoru dorosłych
Forum było świetną okazją do wymiany poglądów, refleksji; szansą na zwrócenie uwagi na trudności z dostosowaniem oferty dla młodych osób. Opinie były bardzo pozytywne, stwierdzono, że forum otworzyło oczy na wiele problemów.
Fot. OSP Wojnicz
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”323″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”50″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”1″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]