Miejscowość Więckowice ma już 670 lat. Z okazji jubileuszu istnienia przygotowana została duża impreza, dla mieszkańców i zaprzyjaźnionych gości.
W sobotę, 27 lipca, na placu obok remizy OSP zorganizowany został wielki piknik rodzinny z okazji 670-lecia Więckowic. Były dmuchańce, grill, wystawa dawnych fotografii wsi Więckowice oraz konkurs wiedzy. Punktem kulminacyjnym imprezy była zabawa taneczna, która potrwała do późnych godzin nocnych.
W jubileuszu uczestniczył m.in. Prezes OSP Więckowice Józef Osmęda, Wiceburmistrz Wojnicza Leszek Ząbkowski oraz Burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk, który w swoim przemówieniu pogratulował wspaniałego jubileuszu i złożył najlepsze życzenia mieszkańcom wsi. Na ręce sołtysa wręczył także pamiątkowy list gratulacyjny oraz promesę okolicznościową, która przyczyni się do poprawy estetyki wsi.
W trakcie uroczystości głos zabrał również Tadeusz Kurek – Sołtys Więckowic, dziękując wszystkim za liczne przebycie i wspólne świętowanie tak ważnego dla tej miejscowości dnia. Za pomoc w przygotowaniu tego przedsięwzięcia skierował szczególne podziękowania w stronę samorządu gminy Wojnicz, osób bezpośrednio zaangażowanych oraz sponsorów.
***
Rys Historyczny – Więckowice
Więckowice to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Wojnicz. Sąsiaduje z następującymi miejscowościami: Rudka, Grabno, Wielka Wieś, Wojnicz. Nazwa dzierżawcza Więckowice pochodzi od nazwy osobowej Więcek, Węcław, Wacław. Pierwsze wzmianki o Więckowicach były notowane w 1349 roku. Wynika stąd, że nasza wieś obecnie obchodzi 670-lecie istnienia. A oto kalendarium naszej miejscowości, które przybliży nam jej historię oraz wydarzenia z czasów nam najbliższych.
Więckowice wraz z Grabnem i Rudką zawsze stanowiły własność jednego szlachcica.
W 1441 roku należały do Dziersława Białonia herbu Rawicz, zaś w 1452 roku były już w rękach Warszki (Weroniki) i jej męża Jana Żegoty Mojkowskiego herbu Jelita, chorążego sieradzkiego, ale występuje także w 1460 roku Jan z Więckowic i w 1476 roku Jakub z Więckowic. W połowie XVI wieku właścicielami wsi byli Żegotowie (Jan Żegota 1504 rok), a później Ociescy (m.in. Adam Ocieski – 1566 rok i Jan Ocieski wielki kanclerz koronny). W 1581 roku Więckowice należały do Czyżowskiego i Kotowskich, a liczyły 21/2 łanów kmiecy,8 zagrodników bez roli, 4 komorników bez bydła i była tu karczma. W 1666 roku toczył się proces o dziesięciny dla kościoła wojnickiego. Właścicielem był wówczas Stanisław Dunin Krawicki, wybitny działacz kalwiński.W 1705 roku dziedzicem był Krzysztof Kotowski. W latach 1760 i 1778 wieś należała do Stanisława Ścibor Kotkowskiego, który w 1766 roku na swe dobra przyjmuje wyderkaf dla nauczyciela szkoły wojnickiej. W 1786 roku właścicielem był Felicjan Mieroszewski, a wieś liczyła wówczas 19 domów, 430 morgi (w tym 248 to morgi dworskie i 181 morgów poddanych).
W XIX wieku wieś przeszła w ręce Jordanów herbu Trąby. W 1818 roku majątek odziedziczył Aleksander Jordan, a w 1846 roku Apolonia z Jordanów, która zmarła w 1879 roku. Prawdopodobnie z jej inicjatywy w 1846 roku wzniesiono pałac położony wśród zabytkowego drzewostanu parku. Pałac rozbudowano w początkach XX wieku, a jego klasycystyczna architektura nawiązuje do stylu francuskich, ziemiańskich siedzib wiejskich.
Niegdyś pałac wyglądał inaczej niż współcześnie. Była to parterowa budowla dwutraktowa, częściowo podpiwniczona, rozdzielona klasycyzującym trójosiowym ryzelitem z portykiem rozczłonkowanym w trzy arkady, na którym polskim obyczajem witał przybywających herb właścicieli – Trąby. Od tyłu znajdował się filarowy portyk, zwieńczony trójkątnym naczółkiem. Dom nakryty był dachem czterospadowym, otwory okienne i wejściowe były otoczone łukami odcinkowymi i gzymsami.
W latach 1878-1887 majątkiem zarządzał Adolf Jordan, a po śmierci w 1924 roku dra Adama Jordana (1858-1924), majątkiem do końca zarządzała Maria Jordanowa, wdowa po Adamie. Obecnie pałac stanowi własność prywatną pana Romana Mosio i został całkowicie wyremontowany. Również jego otoczenie bardzo się zmieniło, za sprawą nowych właścicieli.
W 1918 roku wieś liczyła 260 mieszkańców. W 1945 roku w ramach reformy rolnej własność dworska została rozparcelowana.Wieś posiada energię elektryczną, telefony, wodociągi i gaz od 1984 roku. Przez wieś przepływają potoki: Milówka i Więckówka.
W Więckowicach prężnie działa Ochotnicza Straż Pożarna, założona w 1968 roku przez Jana Osmędę i Stanisława Krużla. Od 1982 roku jednostka OSP posiada dom strażaka w dawnej rządówce dworskiej, wyremontowanej i rozbudowanej w znacznej większości w czynie społecznym przez miejscowych strażaków i mieszkańców Więckowic. Dysponuje dwoma samochodami bojowymi, średnim gaśniczym oraz lekkim rozpoznawczo-ratunkowym. Oprócz typowych akcji gaśniczych, jednostka specjalizuje się w ratownictwie zwierząt, m.in. w usuwaniu gniazd owadów niebezpiecznych. We wsi działa również klub sportowy LKS „Więckovia”, który dysponuje boiskiem sportowym, zbudowanym w 2002 roku.
W Więckowicach znajdują się następujące budowle sakralne:
- Krzyż przy drodze do Grabna, pod lipami, na niewielkim wzniesieniu. Krzyż drewniany wzniesiony za czasów Jordanów, został zamieniony w 1978 roku na metalowy, wykonany przez Ryszarda Pruchnika, z powierzonego przez rodzinę Przeklasów materiału. Wiąże się z nim legenda, że pochowane tu zostały panie z dworu, zdradzające swych mężów, w czasie, gdy oni przebywali na wyprawie wiedeńskiej. Druga legenda mówi, że podczas epidemii cholery jedyną zaporą dla zatrzymania tej choroby miało być postawienie w prostej linii prawdopodobnie 9 krzyży w kierunku Radłowa.
- Krzyż drewniany, przy drodze do Grabna, również pod lipami, wedle tradycji z fundacji Jordanów, wzniesiony w 1905 roku.
- Figura Najświętszej Maryi Panny w kapliczce na słupie betonowym, gipsowa, wzniesiona z fundacji Tadeusza i Wiktorii Musiałów w 1957 roku.
- Figura Św. Jana Nepomucena, na granicy z Wojniczem, klasycystyczna, wykonana z piaskowca, na wolutowym, gzymsowanym postumencie, wzniesiona z fundacji Jordanów w 1818 roku, odnowiona staraniem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wojnickiej w 1997 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
- Figura Św. Floriana, koło pałacu, klasycystyczna, na wolutowym, gzymsowanym postumencie, wykonana w 1813 roku również z fundacji Jordanów, odnowiona staraniem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wojnickiej i miejscowej straży pożarnej w 1995 roku.
Na uwagę zasługuje również jesionowa aleja od granicy z Wojniczem do dworu. W parku podworskim zachowały się zabytkowe lipy drobnolistne, uznane za pomnik przyrody. Nieopodal parku i stadionu sportowego 16 kwietnia 2010 roku w Więckowicach posadzono 96 Dębów Pamięci, upamiętniających ofiary katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Postawiono też pomnik ku czci poległych pod Smoleńskiem osób. Uroczyste wmurowanie tablicy pamiątkowej miało miejsce 21.03.2015 roku. W 2012 roku został zbudowany plac zabaw dla najmłodszych mieszkańców, który jest sukcesywnie doposażony, aż do chwili obecnej.
Wieś liczy obecnie 761 mieszkańców, jest 195 numerów domów. Powierzchnia Więckowic to 283,76 hektara. Funkcję sołtysa Więckowic pełni Tadeusz Kurek. Przed obecnym sołtysem, funkcje te pełnili między innymi: Zofia Korzeniowska, Jan Korzeniowski, Janina Baran, Stanisław Krużel, Franciszek Gala.
Nasza wieś pięknieje z dnia na dzień, a dzieje się to za sprawą osób, którym dobro mieszkańców i estetyka jej wyglądu leżą głęboko na sercu. Przykładem tego może być skwer okalający remizę, z kamieniami upamiętniającymi zmarłych strażaków przy figurze świętego Floriana. Za tenże projekt zagospodarowania przestrzeni publicznej nasza Ochotnicza Straż Pożarna otrzymała strażackiego Floriana i była najlepsza w Polsce w swojej kategorii.
Żywimy nadzieję, że przyszłe lata przyniosą jeszcze większy rozwój Więckowic.
fot. UM Wojnicz
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”287″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”50″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”1″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]