13 kwietnia w piątek w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej pod pomnikiem Golgoty Wschodu na cmentarzu komunalnym w Wojniczu odbyły się uroczystości ku pamięci Polaków pomordowanych w Katyniu oraz innych miejscach kaźni. Wiosną 1940 roku rozstrzelano ponad 20 tysięcy obywateli Polski, w tym ponad 10 tysięcy oficerów wojska i policji. Ta polityka Stalina miała na celu zlikwidowanie polskiej inteligencji, która była realnym zagrożeniem dla komunizmu.13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR oficjalnie przyznały się do popełnienia tej ciężkiej zbrodni.
To wydarzenie na wojnickim cmentarzu jak co roku zgromadziło dużą liczbę osób, w tym najmłodszych mieszkańców gminy Wojnicz, u których nauczyciele i wychowawcy gorliwie kształtują postawę patriotyczną. Pod pomnikiem delegacje złożyły kwiaty oraz znicze, odczytano także Apel Poległych.
Pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach trwale zakorzeniła się w świadomości lokalnego społeczeństwa. Katyń na zawsze pozostanie symbolem straszliwego bestialstwa dokonanego na narodzie polskim.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”77″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]